Poradna

Časté dotazy

Spoření a investice

Nejčastěji Vás zajímá

Maximální státní podpora s platností od 1. 1. 2024 bude činit v kalendářním roce 1 000 Kč na osobu. Vypočítá se jako 5 % částky, kterou sami za rok naspoříte. Nejvýhodnější zhodnocení stavebního spoření tak získáte, když stranou odložíte alespoň 20 000 Kč v kalendářním roce. Můžete se volně rozhodnout, zda to bude jednorázově nebo po menších částkách.

Kdo má nárok na státní podporu u stavebního spoření?

Nárok na státní podporu u stavebního spoření si můžete činit, pokud jste občanem České republiky nebo občanem Evropské unie s vydaným povolením pobytu na území ČR a přiděleným rodným číslem, nebo i jen pokud máte trvalý pobyt na území ČR a přiděleno české rodné číslo. Za právnickou osobu (firmu, nadaci, společenství vlastníků jednotek a podobně) můžete také účet stavebního spoření založit, stát ale bohužel na Vaše spoření přispívat nebude.

 

Pokud si účtů stavebního spoření založíte více, třeba i u různých bankovních institucí, přispěje Vám stát na ty z nich, u kterých o přiznání podpory požádáte, ovšem jen do celkové částky 1 000 Kč ročně. Protože je státní podpora u stavebního spoření vázána na osobu, nikoli na účet, hodí se naopak účet zařídit všem Vašim dětem.

 

Zajistíte jim tak do budoucna prostředky ať už na první bydlení, nebo klidně na lepší školu. Po skončení vázací doby můžete své našetřené peníze použít na cokoliv.
 

Podmínky stavebního spoření pro státní podporu

Jistá omezení však stavební spoření a státní podpora po 6 letech má. Při čerpání státní podpory je mimo jiné nutností splnit podmínky stavebního spoření a ponechat veškeré zaslané finance na účtu po dobu 6 let. V průběhu šestileté vázací lhůty lze sice vypovědět a peníze vybrat dříve, ztratíte tím ale nárok na státní příspěvek, který se při vyplacení účtu vrátí do státní kasy.

Po každé transakci Vám zašleme do Internet Banky elektronický výpis o nákupu nebo prodeji podílových listů. Po skončení každého čtvrtletí najdete na stejném místě výpis podílových listů, které máte aktuálně v portfoliu.

Samozřejmě, můžete investovat na pobočce anebo plně online v nejlepší bankovní aplikaci na českém trhu. Začnete pár údaji na webu, sjednání dokončíte v aplikaci a můžete začít investovat.

U spoření dětem je nejdůležitějším krokem začít co nejdříve a vytrvat. Čas totiž velmi výrazně ovlivňuje částku, jakou budete moci dětem v budoucnosti pro začátek poskytnout. Jednou z možností jsou spořící účty, kde jako klient máte jistotu předem daného zhodnocení a není třeba se bát znehodnocení vložených prostředků, jako tomu může být u investičních produktů.

Vedle spořicích účtů jsou na trhu i běžné účty, které jsou určeny přímo dětským zákazníkům. Tyto dětské účty zpravidla obsahují zvýhodněné úrokové pásmo, díky kterému účet slouží i jako spořicí. Další výhodou je, že u některých bank je možné zřídit k dětskému účtu i platební kartu pro dítě. Karta je obvykle opatřena nízkými limity, aby dítě nemohlo utratit více, než si rodiče přejí.

V MONETA Money Bank nabízíme našim nejmenším klientům Dětský účet Genius, který jim může sloužit až do jejich 15 let a na kterém můžete výhodně spořit do částky 30 tisíc Kč. Založení i vedení tohoto účtu je naprosto zdarma, navíc je možné k němu od 8 let věku dítěte zřídit platební kartu, se kterou lze vybírat z bankomatů a brzy i platit u obchodníků. Limit pro výběry z bankomatů je automaticky nastaven na částku 2 000 Kč měsíčně. Tento limit samozřejmě jako zákonný zástupce můžete snížit, a to buď na pobočce nebo telefonicky.
Ve většině případů se vklady na spořicích účtech úročí tzv. složeným úročením. To znamená, že v průběhu spoření se připisují úroky a ty se společně s vkladem také úročí.

Pojďme si to ukázat na velmi zjednodušeném příkladu:

Na spořicí účet se zhodnocením ve výši 1 % p. a. vložíme 10 000 Kč na 2 roky.

V prvním roce bude výpočet úroku: 10 000 x 1,01 = 10 100

Ve druhém roce se již nebude úročit částka 10 000 Kč, ale 10 100 Kč.
Výpočet bude stejný: 10 100 x 1,01 = 10 201

Při výpočtu záleží i na tom, jak často se úroky připisují. Nejčastěji to je měsíčně, ale můžeme se setkat i s připisováním úroků na denní, čtvrtletní nebo roční bázi. Obecně platí, že čím častěji se úroky připisují, tím pro střadatele lépe, protože tím je efekt složeného úročení výraznější. V neposlední řadě je také třeba počítat se zdaněním připsaných úroků ve výši 15 %.

Asi nejsnazším způsobem, jak si spočítat úrok na spořicím účtu, je použití speciální internetové kalkulačky. Výpočet je třeba brát jako orientační, ale rozdíl proti konečné částce by neměl být nijak zásadní.

Založení spořicího účtu od MONETA Money Bank je jednoduché a nemusíte ani chodit na pobočku. Pokud jste již stávající klient, stačí se přihlásit do své Internet Banky, jít do sekce SPOŘENÍ a zvolit ZALOŽIT ONLINE.
Jste-li novým klientem klikněte na tlačítko Založit ONLINE a postupujte dle instrukcí. Nemusíte se ničeho bát - v každém kroku Vám vysvětlíme, co máte dělat. A pokud byste si nevěděli rady, můžete vždy zavolat na naši zákaznickou linku 224 446 655, kde Vám rádi poradíme.
Ano, spořicí účet je možné neplnoletým klientům založit po dovršení 15 let věku, a to na obchodním místě. U těchto klientů mladších 18 let předkládá občanský průkaz i jeho zákonný zástupce.
Spořicí účet neumožnuje poskytnutí a vedení debetní karty, vydání šeků, zadání trvalého příkazu k odchozí úhradě, inkaso (včetně SIPO) a realizaci odchozí úhrady v cizí měně a v CZK do zahraničí a v cizí měně v rámci České republiky.
Spořicí účty jsou zpravidla zakládány na dobu neurčitou a slouží k odkládání volných finančních prostředků tak, jak Vám to vyhovuje. Prakticky nulové riziko, zároveň snadná dostupnost prostředků, vyšší zhodnocení než na běžném účtu a lepší přehled o vlastních financích jsou důvody, proč si peníze na spořicí účet ukládat. Peníze na spořicím účtu jsou pojištěny ze zákona o bankách až do výše v českých korunách odpovídající 100 000 EUR.
Ještě před samotným výběrem spořicího účtu je třeba vědět, co konkrétně od něj očekáváte a jak jej chcete využívat.

Spořicí účet by měl sloužit především k ukládání volných peněz, které fungují jako finanční rezerva. U investování je možné očekávat vyšší zhodnocení, ale je třeba počítat s rizikovostí investice. Obecně platí, že čím vyšší očekávaný výnos, tím vyšší riziko.

 

Hlavní výhodou spořicího účtu ve srovnání s běžným účtem je obvykle vyšší zhodnocení peněz při zachování možnosti jejich výběru.

 

Při výběru spořicího účtu byste měli přihlédnout k následujícím informacím, než zvolíte který spořicí účet nejlépe odpovídá Vašim možnostem a preferencím:

 

1) Úroky: jeden z nejvýznamnějších parametrů spořicího účtu, ovšem ne vždy je nejvyšší úrok zárukou toho, že s daným spořicím účtem budete nejvíce spokojeni

 

2) Limity: atraktivní úroková sazba může být limitována konkrétní výší zůstatku, plněním nějakých podmínek nebo je časově omezena

 

3) Dostupnost prostředků: na spořicím účtu byste měli mít peníze stále k dispozici a účet by měl jít ovládat přes internetové nebo mobilní bankovnictví

 

4) Způsob založení: spořicí účet by v dnešní době mělo být možné založit i online, pokud nechcete jít osobně na pobočku banky (nebo třeba nemůžete)

 

 

V MONETA Money Bank Vám rádi nabídneme spořicí účet s atraktivní sazbou. Za zřízení a vedení spořicího účtu neplatíte žádné poplatky, je zcela zdarma. Účet si můžete založit plně online z pohodlí domova, v Internet Bance, ve Smart Bance nebo na pobočce.

 

Všechny spořicí produkty můžete pohodlně ovládat prostřednictvím Internet Banky a Smart Banky. Peníze ze spořicího účtu můžete kdykoliv převést na svůj běžný účet, ve Smart Bance dokonce jen přetažením ze jednoho účtu na druhý.

 

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

hodnocení klienty 4,8/5 ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 VISA logo