Kalkulačka složeného úročení

Zajímá Vás kolik Vám vynese spořicí účet nebo terminovaný vklad v čase?

Spočítejte si, kolik si díky úročení Vašich investic vyděláte

Vypočítat úročení Vypočítat úročení

Složené úročení – kalkulačka

Složené úročení je významné zejména z dlouhodobého hlediska, například u spořicího účtu nebo termínovaného vkladu. Kalkulačka složeného úročení Vám spočítá i to, jaká je reálná výše úroku.

Co je to složený úrok?

Složený úrok představuje úroky z úroků. Z dlouhodobého hlediska to může vypadat například tak, že když máte na spořicím účtu peníze například 5 let nebo více, začnou se Vám připisovat peníze, respektive úroky i z již získaných úroků. Na účet přitom nemusíte vkládat další peníze.

Spočítejte si na kalkulačce složeného úročení, kolik díky složenému úročení vyděláte. Výpočet můžete provést i v Excelu, a to pomocí funkce FVSCHEDULE jako vzorec =FVSCHEDULE(úročená částka ; úroková sazba).

Kalkulačku složeného a pásmového úročení poskytuje peníze.cz

Složené úročení využijete u spoření i při investicích. Platí, že čím dříve začnete, tím více můžete získat. U spořicího účtu, který založíte například svému dítěti, může být na účtu v době jeho plnoletosti výrazné přilepšení k hodnotě vlastního vkladu.

Reálná úroková míra

Úroková míra je procento, které říká, jaké je navýšení částky, kterou jste si například půjčili, nebo vložili na spořicí účet. Udává se za určité období, zpravidla za jeden rok. Reálná úroková míra je pak informace o tom, jak se Vám reálně budou Vaše prostředky zhodnocovat. Výpočet reálné úrokové míry je nominální úroková míra, od které je odečtena míra inflace.

Míra inflace byla v roce 2018 2,1 %. V roce 2019 pak 2,8 % a v červnu 2020 dosahovala meziroční inflace 3,3 %.

Využijte naši kalkulačku a spočítejte si, kolik díky složenému úročení vyděláte, i jaká je reálná úroková sazba.

Složené úročení 2021

V samotném výpočtu složeného úročení se v roce 2021 nic nezměnilo. Jelikož ale prozatím roste míra inflace, snižuje se i reálná úroková míra.

Dále stejně jako v předchozích letech platí, že se na složené úročení vztahuje povinnost danit. U spořicích účtů se o to stará rovnou bankovní instituce, na účet je obvykle připisována rovnou čistá částka. V případě akciových fondů atp. je ale nutné myslet na daňovou povinnost v rámci daňového přiznání.

Naše další kalkulačky