MONETA Blog

Průvodce světem financí a bankovnictví

Nejčtenější

Co dělat v případě úmrtí blízké osoby

Ztráta blízké osoby je bolestivou záležitostí pro všechny pozůstalé. Těžké chvíle mohou nastat i při vyřizování dědictví, které se pro někoho může zdát velmi složité. Abychom Vám tento proces usnadnili, připravili jsme si pro Vás informace o tom, co dělat v případě, že Váš blízký zemřel.

Osobní finance

Vede nás umělá inteligence do zlaté budoucnosti, nebo jen do další spekulativní bubliny?

Je umělá inteligence další investiční bublina? Pro to, věřit novému high-tech humbuku více než předchozím internetovým bublinám, existuje dobrý důvod.

Investice

Spočítejte si spotřebu paliva: Klíčový údaj při nákupu auta nebo plánování cesty

Udělejte si jasno o spotřebě paliva svého automobilu a získejte kontrolu nad náklady spojenými s jeho provozem. V dnešní době, kdy ceny paliv neustále rostou, je důležité vědět, jakou má Vaše auto spotřebu, ať už při každodenním používání nebo při plánování dlouhých cest. Naše jednoduché tipy Vám pomohou odhadnout náklady na benzín nebo naftu nebo se rozhodnout při koupi nového či ojetého vozu.

Cestování

Osobní finance

Co dělat v případě úmrtí blízké osoby

Ztráta blízké osoby je bolestivou záležitostí pro všechny pozůstalé. Těžké chvíle mohou nastat i při vyřizování dědictví, které se pro někoho může zdát velmi složité. Abychom Vám tento proces usnadnili, připravili jsme si pro Vás informace o tom, co dělat v případě, že Váš blízký zemřel.

Osobní finance

5 + 1 účinný tip, jak připravit auto na zimu

Příchod zimy s nepříjemně chladným počasím a sněhem je pro řidiče každoroční výzva. Pro bezpečnou a pohodlnou jízdu v tomto ročním období je velice důležitá důkladná kontrola automobilu a obstarání potřebných doplňků pro danou sezonu. V tomto článku si představíme hned několik z nich.

Pojištění

Novinky v sociálních dávkách 2024

První lednové dny s sebou již tradičně přináší úpravu vybraných sociálních dávek. V roce 2024 dozná největších změn rodičovská dovolená a podmínky důchodového pojištění.

Novinky 2024

Zhodnocení peněz

Vede nás umělá inteligence do zlaté budoucnosti, nebo jen do další spekulativní bubliny?

Je umělá inteligence další investiční bublina? Pro to, věřit novému high-tech humbuku více než předchozím internetovým bublinám, existuje dobrý důvod.

Investice

Podpora penze na maximum: když dáte 5 700 Kč měsíčně, stát Vám přidá 940 Kč

Od roku 2024 přibyla nová možnost, jak se připravit na dobu, kdy člověk přestane vydělávat. Na rozdíl od ostatních penzijních produktů máte nově svobodu v tom, do čeho peníze na ;penzi dáte. Přečtěte si, komu a kdy se vyplatí tzv. dlouhodobý investiční produkt a jak jej optimálně zkombinovat s penzijkem.

Investice

Pravidelné investice – jednoduchý způsob, jak nechat peníze pracovat za Vás

Investice do podílových fondů jsou jedna z možností, jak zhodnotit své volné peníze. U podílových fondů máte výhodu, že nemusíte každý den sledovat grafy a spekulovat nad cenou, protože o to se stará právě fond samotný. Do podílových fondů můžete investovat i pravidelně, co jsou a ;jak fungují pravidelné investice, se dozvíte níže.

Investice

Bydlení

Daň z nemovitosti 2024

Tradiční daň z nemovitosti doznala od 1. 1. 2024 výrazné změny. Všichni majitelé nemovitých statků si totiž od Nového roku výrazně připlatí. Daň se zvýšila skokově o 80 %.

Daně

Nájemní smlouva: Na co při podpisu nezapomenout?

Před podpisem nájemní smlouvy je klíčové věnovat pozornost detailům a podmínkám, které mohou ovlivnit váš pobyt v pronajatém bytě. Špatně sepsaná smlouva s chybějícími či chybnými informacemi vás totiž může v budoucnu přijít velice draho. Představujeme proto hlavní body, na něž byste se měli před uzavřením dohody a nastěhováním zaměřit.

Bydlení

Dům na venkově, nebo byt ve městě s předzahrádkou aneb jak vybrat ideální bydlení?

Vybrat mezi domem na venkově a bytem ve městě může být jako komponovat symfonii. Každá možnost nabízí odlišné tóny života – klid a prostor venkova versus dynamika a pohodlí města. Jaký tón bude znít nejlépe pro Váš životní orchestr? Přinášíme několik tipů, které by Vám mohly při finálním rozhodování pomoci.

Osobní finance

Jak na půjčku

Nákup auta – půjčka, nebo leasing?

Než si poprvé půjdete do autosalonu nebo autobazaru prohlédnout svého vysněného „miláčka“, vyplatí se věnovat dostatečný čas výběru možností, jak budete vyhlédnutý vůz financovat. Nová, popř. rozumně ojetá vozidla nejsou zrovna levnou záležitostí. Tato investice tedy bude ovlivňovat Váš rodinný nebo firemní rozpočet v několika následujících letech.

Půjčka

Lze získat půjčku ve zkušební době nebo ve výpovědní lhůtě?

Půjčit si peníze ve zkušební době nebo ve výpovědní lhůtě není lehké. Přesto ale existují způsoby, jak toho můžete dosáhnout. Nezapomeňte, že pokud si potřebujete půjčit v takovémto období, mělo by jít o finance, které opravdu nezbytně potřebujete.

Půjčka

Půjčka zajištěná nemovitostí

Půjčka zajištěná nemovitostí spočívá v tom, že finance bance zajistíte nemovitostí a ona Vám na základě toho půjčí dohodnutou částku. Jak si vybrat pro Vás tu nejvýhodnější půjčku? A na co si dát při výběru pozor, abyste toho později nelitovali?

Půjčka

Byznys

Investice, která se vám vrátí: Předělejte si stodolu na svatební lokalitu

Mnohé páry v&nbspdnešní době při zvažování, kde uspořádají svou svatbu, upřednostňují přírodu nebo klidná místa s&nbspintimní atmosférou rodinného prostředí. Proto se často ubírají na&nbspvenkov, kde si v&nbspmalebných stodolách nebo jiných typicky rustikálních stavbách před hosty řeknou své „ano“. Máte nějakou takovou stodolu, kterou nevyužíváte? Její přeměna v&nbspmultifunkční, potažmo vysloveně svatební prostor by Vám mohla přinést poměrně slušný přivýdělek. Jak tedy na&nbspto?

Půjčka

Jak získat peníze na podnikání aneb rady pro financování Vašeho podnikatelského snu

Podnikání je vnímáno jako cesta ke svobodě a úspěchu, ale často vyžaduje dostatečné finanční prostředky k tomu, aby se mohlo rozvinout a vynášet. V době, kdy se stáváte podnikatelem, se pravděpodobně budete ptát: Jak získat peníze na podnikání? Rozhodnutí ohledně financování Vašeho podniku je jedním z nejdůležitějších kroků, který ovlivní jeho budoucí úspěch. V tomto článku se podíváme na různé způsoby, kde vzít peníze na podnikání a financovat svůj sen.

Půjčka

Podnikání pro začátečníky: Jak začít podnikat a dosáhnout úspěchu?

Podnikání může být vzrušujícím dobrodružstvím, které Vám umožní nejen následovat své vášně, ale také vytvářet si finanční nezávislost. Bez ohledu na to, zda máte počáteční kapitál, nebo jste finančně omezeni, ať už chcete podnikat online, nebo si udržovat stávající zaměstnání – existují způsoby, jak začít podnikat a směřovat k úspěchu. Zde je pár tipů, jak začít podnikat a dosáhnout svých cílů.

Podnikání

Jak na daně

Daňové novinky pro podnikatele a firmy v roce 2024

Živnostníci se musí od začátku roku 2024 připravit na zvýšení odvodových nákladů.

Novinky 2024

Změny v daních v roce 2024

První leden s sebou pravidelně každý rok přináší nejen změnu letopočtu. Od prvního ledna 2024 vstupuje v platnost také vládní konsolidační balíček. Změny ve výměrách daní a daňových slev se dotknou každého spotřebitele. Pojďme se seznámit s tím, jaké novinky nás čekají.

Daně 2024

Daňové přiznání 2020

Daňové přiznání nemusí být strašákem ani kostlivcem ve skříni, kterého budete obcházet až do nejzazšího možného termínu. Pro koho je daňové přiznání povinné, jaké termíny se s ním pojí a nepatříte náhodou k těm, kterým se podání daňového přiznání může vyplatit?

Daně

Bankovnictví a finance

Žádejte o příspěvky od státu online. Pomůže Vám bankovní identita

Komunikujte s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Úřadem práce ČR pomocí bankovní identity. Nově tak online a bez čekání ve frontě zažádáte o dávky a příspěvky nebo se zařadíte mezi uchazeče o práci.

Bankovní identita

Datová schránka během pár minut. Zřiďte si ji díky bankovní identitě

Datová schránka Vám usnadní komunikaci s úřady a také zredukuje množství papírové korespondence. Od ledna 2023 navíc bude povinná pro všechny, kteří mají IČO. Datová schránka Vám ušetří čas, který jste dříve trávili osobními návštěvami úřadů, díky online komunikaci nebudete vázáni na konkrétní adresu a všechny důležité zprávy vždy najdete na jednom místě.

Bankovní identita

Podejte daňové přiznání online s bankovní identitou. Jak na to?

Termín pro podání daňového přiznání se pomalu, ale jistě blíží. Pokud chcete přiznání podat v papírové podobě, je třeba ho na příslušném finančním úřadě odevzdat do úterý 2. dubna 2024.

Bankovní Identita

Bezpečnost

Virtuální podvody: Jak se chránit před online nástrahami

Internet je nejen skvělým zdrojem informací a zábavy, ale také prostředím plným rizik a nástrah. Podvodníci využívají čím dál sofistikovanější triky a metody, kterými chtějí připravit uživatele o cenné osobní údaje nebo rovnou o finance. Dá se proti virtuálním šejdířům účinně bránit? Částečně ano – je ale důležité, být neustále ve střehu, dodržovat několik zásad a nejlépe i znát typy nástrah, které mohou v digitální síti číhat.

Podvody

Pozor na hovory od falešných mobilních operátorů

Na českém bankovním trhu se objevil nový druh podvodů – tzv. SIM swap. Ten se zaměřuje na mobilní operátory, ale také na Vaše finanční prostředky.

Podvody

Omezení platebních transakcí na kryptoměnovou burzu Binance

S ohledem na častý výskyt podvodného jednání vůči našim klientům omezujeme s platností od 21. 10. 2022 veškeré platební transakce směrem ke kryptoměnové burze Binance. Naší prioritou vždy byla především ochrana našich klientů.

Podvody

Cestování

Destinace za pár korun, které nabízejí veškerý luxus

Na sociálních sítích na vás neustále vyskakují reklamy s nabídkou luxusních pobytů v dovolenkových resortech v srdci džungle, na pobřeží azurově modrého moře nebo třeba na úpatí malebných horských štítů. A co kdybychom vám řekli, že takové výhledy můžete mít za pár korun a často i s větším soukromím? Pojďte se s námi podívat na pár destinací, kde je to možné.

Cestovní pojištění

Probádejte hory na skialpech: Kam vyrazit za dobrodružstvím?

Skialpinismus, sport spojující klasické lyžování a běh na lyžích, přináší dobrodružství pro7 ty, kteří touží po výzvách horských štítů a kvalitních sjezdech v neokoukaných terénech. Kam na skialpy? A jaké vybavení je pro tuto sportovní aktivitu nezbytné? Pro začátečníky i pokročilé máme hned několik tipů.

Cestovní pojištění

Osobní data v bezpečí na cestách. Ve kterých zemích si dávat extra pozor?

Cestování je vzrušující dobrodružství, které přináší nové zážitky a možnosti, může s sebou ovšem nést i rizika v oblasti bezpečnosti osobních údajů. V digitální době je ochrana dat a prevence před jejich zneužitím nesmírně důležitá, jejich úroveň se však v jednotlivých zemích významně liší. V některých z nich je toto riziko výrazně vyšší, přičemž se často jedná o oblíbené dovolenkové destinace Čechů. Kde si dát největší pozor?

Pojištění

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5