Jak funguje spořicí účet?

Spořicí účet je zřejmě nejjednodušší forma pro spoření. Je vhodný pro každého, kdo si chce dlouhodobě odkládat volné peníze.

Peníze na spořicím účtu jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 EUR. Prakticky nulové riziko, snadná dostupnost peněz a vyšší zhodnocení než na běžném účtu, to jsou hlavní důvody, proč si spořicí účet založit. Zakládá se zpravidla na dobu neurčitou a slouží k odkládání volných finančních prostředků tak, jak vám to vyhovuje.

Spořící účet se obvykle zakládá jako doplněk k běžnému účtu na dobu neurčitou, případně jako nezávislý účet. Pokud se otevírá k běžnému účtu, můžou být vložené prostředky lépe zhodnoceny. Například u MONETA Money Bank získáte vyšší roční úrok, pokud máte spořicí účet Genius 9 otevřený k aktivně používanému běžnému účtu. Banka Vám může nabídnout i další možnosti, jak ještě lépe zhodnotit volné prostředky, například na spořicím účtu Gold.

V MONETA Money Banka máte prostředky na spořicím účtu neustále k dispozici a nemusíte jejich použít dopředu avizovat. Peníze můžete vybírat v hotovosti nebo převádět bezhotovostně na jiný účet. Je třeba počítat s tím, že spořicí účty většinou neumožňují provádět některé typ úhrad, například SIPO, a banky k němu nevydávají platební kartu.