Cestovní pojištění

Autem do Chorvatska 2023: Jak zvládnout cestu bez obtíží?

Chorvatsko je oblíbenou letní destinací Čechů už desítky let. A valná většina z nich se tam na dovolenou vypravuje autem. Proč? Je to pohodlné (nemusíte se pak spoléhat na veřejnou dopravu), poměrně levné, a když se zadaří, tak i relativně rychlé. Přinášíme Vám informace o tom, jak se autem do Chorvatska dostat.

Jak do Chorvatska autem?

Pokud se i letos vydáte do Chorvatska autem, bude lepší, když se dopředu připravíte a cestu si naplánujete. Optimální trasa se samozřejmě odvíjí od místa, ze kterého budete vyrážet. A důležitá je také doba, resp. den, kdy vyrazíte. Platí, že pátek a sobota bývají nejvytíženější, naopak v týdnu nemusejí být silnice tak plné. V potaz pak berte také ranní a odpolední špičky ve velkých městech. Plánování Vám ušetří čas i nervy a k moři přijedete v dobré náladě.

Cesta přes Rakousko a Slovinsko

Trasa 1: Praha–Brno–Vídeň–Štýrský Hradec (Graz)–Maribor–Záhřeb–Split
Nejčastějším cílem je Split, Makarská riviéra, Baška Voda a okolní letoviska. Do Splitu vede nejoblíbenější trasa přes Rakousko, resp. Vídeň a Štýrský Hradec. Dále pak pokračuje přes Maribor až do Chorvatska. Nezapomeňte, že pro přejezd bude nutné si zakoupit rakouskou i slovinskou dálniční známku.

Užijte si dovolenou bez starostí, ať už míříte kamkoliv

Před cestou se ujistěte, že máte platné povinné ručení. Pokud ne, neriskujte pokutu a sjednejte si ho hned.

Zjistit více

Trasa 2: Praha – České Budějovice – Linec – Wels – Štýrský Hradec (Graz) – Maribor – Záhřeb – Split
Tato trasa nabízí výhodu pro ty, kteří se chtějí vyhnout naší D1. V takovém případě jeďte na České Budějovice a pak směrem na Linec a Štýrský Hradec. Odtamtud už pojedete stejně jako u první trasy, tedy z Grazu na Maribor až do Chorvatska. Stejně tak budete potřebovat rakouskou a slovinskou dálniční známku. V tomto případě ale cesta vede i přes dva zpoplatněné tunely – Gleinalmský, za který zaplatíte asi 10,50 €, a Bosrucký, který vás bude stát 6,50 €.

Trasa 3: Praha – České Budějovice – Salcburk – Villach – Lublaň – Postojna – Kozina – Koper – Istrie
Tato trasa je nejkratší, ovšem jen pokud je vaším konečným cílem Istrie a letoviska jako Pula nebo Poreč. Vyrazte směrem na České Budějovice a dál na Salcburk a Villach. Odtamtud už budete pokračovat na Lublaň. Nevyhnete se koupi rakouské a slovinské dálniční známky ani mýtným poplatkům za průjezd tunely – za Taurský a Katschberský zaplatíte dohromady 13,50 € a za tunel Karavanky 7,80 €.

Na silnicích buďte obezřetní a pro všechny případy si sjednejte také havarijní pojištění. I když není povinné, může Vám ulevit od finanční zátěže způsobené vandalismem, nehodou či přírodními živly.

Cesta přes Maďarsko

Oblíbenou se v posledních letech stává trasa přes Maďarsko, která je výhodná zejména pro cestovatele z Moravy. V tomto případě vede trasa směrem na Bratislavu a pak k maďarským lázním Mosonmagyaróvár a pak rovnou na jih na Szombathely. Odtamtud vás čeká krátký přejezd směrem na Lendavu a projedete do Chorvatska. V Maďarsku se na této trase dokážete vyhnout dálnicím a ušetříte za dálniční známku. Bez dálnice dokážete přejet také na a přes Slovensko, stačí když z Brna vyrazíte směrem na Břeclav a odtamtud přes Lanžhot do Kútú. Na Bratislavu pak pojede přes Malacky a Záhorskou Bystricu a dálnici se vyhnete také směrem na Maďarsko, pokud pojede přes Rusovce podél dálnice do Rajky až do Mosonmagyaróvár.

Nezapomeňte, že Chorvatsko už má euro

Od 1. ledna 2023 je Chorvatsko součástí schengenského prostoru, což znamená, že už Vás nebudou zdržovat hraniční kontroly. Současně se zde také začalo platit eurem, proto už nemusíte shánět kuny a Vaše dovolená tak bude o něco jednodušší.

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Aktuální produktové podmínky i sazebníky najdete vždy na příslušných stránkách webu. Informace k daním doporučujeme vždy ověřit na stránkách příslušných orgánů státní správy (daňový portál apod.).

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5