Bezpečnost

Přečtěte si novinky z oblasti bezpečnosti v bankovnictví

Pokus o krádež v přímém přenosu nevyšla

Kadeřnice Natálie si přeje výhodně investovat. Obchodník, který se představil jako Petr Novák z firmy Perfect Group jí po telefonu popisuje, jak na to. „Funguje to tak, že budete obchodovat automaticky přes robota. On potřebuje, abyste měla na účtu minimálně 250 dolarů, je to kolem 6 tisíc korun,“ říká celkem dobrou češtinou, ale s evidentním cizojazyčným přízvukem.

Pro nezasvěcené nevinný telefonát. Ve skutečnosti jde o propracovaný pokus o podvod využívající metody sociálního inženýrství.

Přečíst si rozhovor a pustit si video
Krátké sestřihy hovorů s útočníky: první, druhý

Podvody

Podvody zneužívající aplikace pro vzdálený přístup

Pokud Vás kontaktuje neznámá osoba pod záminkou výhodných investic a doporučuje instalaci programu pro vzdálený přístup, zpozorněte.
Podvody

Pozor na další vlnu podvodných zpráv
 

Podvodníci zasílají SMS s výzvou k přihlášení do Internet Banky a odkazem na falešnou stránku, kde je vyžadováno vyplnění Vašich údajů.
Podvody

Hackeři se vydávají za přepravní společnosti
 

V současnosti nakupujeme na e-shopech častěji než dříve. To nutí podvodníky reagovat a přesouvat svou činnost právě na internet.

Útočníkům stačí třicet vteřin

„Je to poměrně jednoduché. Scénář se v poslední době opakuje, tentokrát je to formou esemesky. Představte si, že jste bankovní klient a já podvodník. Já Vám pošlu esemesku, ve které Vám říkám, že pokud nekliknete na odkaz, který tam je, zablokujeme vám účet a zmrazíme vám prostředky. Vy kliknete, protože se vyděsíte, že nebudete mít přístup ke svým prostředkům. Odkaz Vás přesměruje na phishingovou schránku, která se tváří jako stránka Monety. Přihlásíte se na této stránce, jako byste se přihlašovali do svého internetového bankovnictví. A útočník získá Vaše údaje a může si převést peníze, kam potřebuje.”

Pusťte si rozhovor s ombudsmankou Skupiny MONETA Stanislavou Hejnovou na serveru Seznamzpravy.cz

Prečíst si rozhovor a pustit si video

Karty

Co dělat při ztrátě platební karty?
 

Odcizení či ztráta platební karty, zneužití citlivých informací o platební kartě. Co dělat, když se Vám něco podobného přihodí a jak takovým situacím předcházet?
KARTY

Vše, co potřebujete vědět o platbě kartou v zahraničí

Placení kartou v zahraničí je dnes samozřejmostí, přesto z něj má spousta lidí stále obavy. Na co si dát při platbě kartou v zahraničí pozor?
Ochrana dat

Jakou hodnotu mají Vaše data a jak je kyberzločinci získávají?

Činností kyberzločinců a podvodníků se pandemická situace takřka nedotkla. Na co byste se měli zaměřit, aby bylo Vaše podnikání v bezpečí za jakékoliv situace?