Daně

Daň z nemovitosti 2024

Tradiční daň z nemovitosti doznala od 1. 1. 2024 výrazné změny. Všichni majitelé nemovitých statků si totiž od Nového roku výrazně připlatí. Daň se zvýšila skokově o 80 %.

Kdy se daň z nemovitosti platí?

Závazný termín pro zaplacení daně z nemovitosti je stanoven na 31. května 2024. Pouze v případě, že platba přesahuje částku 5 000 Kč, je možné platbu rozpůlit a druhou část uhradit až do konce listopadu. Ovšem daňové přiznání je třeba podat už do 31. 1. 2024.

Další novinky v oblasti daně z nemovitosti

Od roku 2024 je v některých vybraných případech nutné podat nově daňové přiznání.

  • stavební pozemek – daňové přiznání se podává v rozsahu zdanění vyšší sazbou pro stavební pozemky, na kterých už probíhá stavba, přičemž nově již nezáleží, zda se na pozemku nachází další budova
  • zpevněná plocha – nově se daňové přiznání týká i ploch, které nejsou uvedeny v katastru nemovitostí (např. zpevněná plocha na orné půdě určená pro parkování zemědělských strojů)
  • garáž – nově je nezbytné uvádět v daňovém přiznání z nemovitého majetku garáže podle toho, zda jsou tak uvedené v katastru nemovitostí. Není již tedy možné vykazovat garáž jako sklad ovoce nebo další příslušenství k rodinnému domu
  • pronájem místnosti v obytném domě – daňové přiznání se týká místností užívaných k pronájmu a poskytování ubytovacích služeb

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Aktuální produktové podmínky i sazebníky najdete vždy na příslušných stránkách webu. Informace k daním doporučujeme vždy ověřit na stránkách příslušných orgánů státní správy (daňový portál apod.).

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5