Kalkulačka přídavky na děti

Přídavek na dítě je dlouhodobá sociální dávka pro rodiny s nízkými příjmy. Spočítejte si, zda na něj máte nárok a v jaké výši.

Spočítejte si výši přídavku na děti v roce 2024

Přídavky na děti jsou dlouhodobou státní sociální dávkou, která je určena pro rodiny s nízkým příjmem. Pro její získání ale musíte splňovat určité podmínky. Jaké to jsou a jaká je výše přídavku na děti 2024?

Nárok na přídavky na děti 2024

Nárok na přídavek na děti mají nezaopatřené děti žijící v rodině s nízkým příjmem. Ten je přitom rozhodující a pro splnění podmínky by měl být nižší než 3,4násobek částky životního minima. Pro posouzení jsou rozhodující příjmy za předešlé čtvrtletí i výše rodičovského příspěvku.

Za nezaopatřené děti se považují ty děti, které ještě nemají ukončenou školní docházku, nejdéle však do věku 26 let, a to jen pokud soustavně studují nebo kvůli nemoci či úrazu nemohou pracovat ani se připravovat na budoucí zaměstnání (studovat) a pokud nejsou schopny vykonávat výdělečnou činnost kvůli dlouhodobému nepříznivému zdravotnímu stavu.

Co se posuzuje pro nárok na přídavky na děti?

Před získáním příspěvku na děti se posuzuje celkový příjem rodiny. Ten by měl být nižší než výše uvedená hranice 3,4násobku životního minima. Tato hranice doznala změn v roce 2021, dříve byla platná hranice stanovena na 2,7násobek životního minima celé rodiny. Příjmy, které se v rodině posuzují, jsou kromě čisté mzdy a platu i mateřská, rodičovský příspěvek, nemocenská, alimenty, starobní, invalidní i pozůstalostní důchod, příjmy z pronájmu a podpora v nezaměstnanosti.

Pro výpočet přídavku na děti i toho, zda splňujete podmínku nízkého příjmu, využijte naši kalkulačku.

Příklad:

Rodina se dvěma dospělými a dvěma dětmi do 6 let má součet svého životního minima 13 470 Kč. Celkový příjem v rodině by tedy měl být nižší než 45 798 Kč (13 470 x 3,4).

Kalkulačku přídavků na děti 2024 poskytuje peníze.cz

Výše přídavku na děti

Příspěvek na děti 2024 je rozdělen do tří úrovní stejně jako v předchozích letech, a to podle věku dítěte. Od roku 2018 bylo možné získat přídavky ve zvýšené výměře o 300 korun navíc, v roce 2021 se tato částka zvedla na 500 Kč. K tomu je ale nutné splnit podmínku, aby jedna ze společně posuzovaných osob měla příjem ze zaměstnání, podnikání nebo z jiných dávek. V tomto případě patří mezi příjmy, které se posuzují, následující:

  • Příjmy ze zaměstnání (minimálně ve výši částky životního minima pro jednotlivce, tedy 4 620 Kč)
  • Příjmy z podnikání
  • Dávky z nemocenského pojištění
  • Podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci
  • Příspěvek na péči o osobu do 18 let
  • Rodičovský příspěvek (jen v případě, že se čerpá po vyčerpání mateřské)

Výši samotného příspěvku zjistíte podle věku dítěte. Přídavek se vyplácí měsíčně, nejlepším způsobem je nechat si ho připsat bezhotovostně na účet, ale je možné si ho nechat vyplatit i hotově. Od 1. ledna 2024 se přídavky na děti zvyšují plošně o 200 Kč. Měsíční výše přídavku na děti je:

  • Děti do 6 let – 830 Kč (1 330 Kč)
  • Děti 6–15 let – 970 Kč (1 470 Kč)
  • Děti 15–26 let – 1 080 Kč (1 580 Kč)

Žádost o přídavky na děti

Pro podání žádosti o přídavky je potřeba vyplnit formulář, který najdete i online ke stažení na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, a následně ho odevzdat na příslušném úřadu práce. Žádat můžete o přídavky na děti i zpětně, a to až o 3 měsíce zpátky.

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Pro řešení konkrétní životní situace se prosím obraťte na svého daňového poradce nebo v případě dotazu kontaktujte Finanční úřad či jiný příslušný úřad.

Naše další kalkulačky

Kalkulačka mateřské dovolené

V kalkulačce mateřské dovolené si spočítáte délku své mateřské dovolené v roce 2024.

Kalkulačka příspěvku na bydlení

Krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. Spočítejte si výši příspěvku pro rok 2024.

Kalkulačka životního minima

Vypočítejte si životní minimum v roce 2024.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5