Kalkulačka čisté mzdy

Přehledný výpočet čisté mzdy v roce 2019. Ze základních údajů Vám kalkulačka jednoduše spočítá čistý výdělek

Spočítejte si Váš čistý příjem

Spočítat

Výpočet čisté mzdy 2019: Mzdová kalkulačka

Díky mzdové kalkulačce čisté mzdy 2019 snadno zjistíte, kolik Vám z výplaty ukrojí odvody a kolik Vám zůstane na účtu. Jak vypočítat čistou mzdu, jaký je přepočet hrubé mzdy na čistou nebo co je to superhrubá mzda se dozvíte níže.

Čistá mzda 2019

Čistá mzda je částka, která Vám zůstane po odečtení všech odvodů. Počítá se z hrubé mzdy, což je částka, kterou máte uvedenou v pracovní smlouvě a na níž jste se se zaměstnavatelem dohodli. Zjednodušeně řečeno, je to finanční obnos, který dostanete za odvedenou práci. Vyjádřená je většinou za určitý časový úsek (měsíc, hodina) nebo za vykonanou práci.

Výpočet čisté mzdy

Online výpočet čisté mzdy, stejně jako kalkulačka čisté mzdy, Vám dokáže spočítat čistou mzdu bez toho, abyste museli sami něco složitě sčítat a odečítat. Pokud byste si to ale přece jen chtěli zkusit sami, čistou mzdu vypočítáte, když od té hrubé odečtete sociální a zdravotní pojištění. Tato pojištění představují každé jinou část z Vaší hrubé mzdy:

  • Sociální pojištění – 6,5 % z hrubé mzdy
  • Zdravotní pojištění – 4,5 % z hrubé mzdy

Dále počítejte i s daní z příjmu, která se ale odečítá od superhrubé mzdy a činí 15 %. Pokud máte nárok na slevu na dani (jste například student) a odečtete ještě i nezdanitelnou část základu daně, daň z příjmu tím snížíte na minimum. S celým výpočtem měsíční čisté mzdy Vám pomůže i mzdová kalkulačka 2019 nebo přímo mzdová kalkulačka čisté mzdy 2019.

Kalkulačku poskytuje Měšec.cz

Minimální čistá mzda 2019

Minimální mzda se určuje v její hrubé verzi, není tedy „očištěna“ o žádné odvody. Pro rok 2019 je tato částka 13 350 korun. Každý rok se tato částka zvyšuje a s nárůstem můžeme pravděpodobně počítat i v roce 2020. Minimální čistá mzda pak činí 11 267 korun (platí pro jednotlivce bez dětí).

Výpočet hrubé mzdy 2019

I s výpočtem hrubé mzdy pomůže kalkulačka. Jednoduchý je pak i výpočet hrubé mzdy z čisté mzdy, kde je průběh opačný (k čisté mzdě připočítáte výše zmíněné odvody). Mnohem častěji však budete spíše chtít vědět, jaká je výše superhrubé mzdy, tu hrubou totiž ve většině případů znáte.

Superhrubá mzda

Superhrubá mzda je hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele. Celkově totiž zaměstnavatel odvede za zaměstnance nejen část odvodů, které si platí zaměstnanec, ale i povinné pojistné. To činí tyto části ze mzdy:

  • Sociální pojištění – 24,8 %
  • Zdravotní pojištění – 9 %

Celkově tak zaměstnavatel odvádí 33,8 % za pojistné. Superhrubá mzda je tedy hrubá mzda navýšená o těchto 33,8 %. V praxi by výpočet vypadal takto:

Hrubá mzda (např. 30 000) x koeficient 1,338 (100 % hrubé mzdy + 33,8 % odvody zaměstnavatele) = superhrubá mzda (40 140)

Výpočet superhrubé mzdy není těžký, ale i s ním Vám ušetří čas kalkulačka superhrubé mzdy, která Vám vypočítá i to, kolik činí Vaše daň z příjmů, hrubá mzda, čistá mzda i odvody na pojistné.

Výpočet čisté mzdy – DPP

DPP neboli dohoda o provedení práce má mzdu většinou vyjádřenou v hodinové sazbě. Často se využívá zejména pro studentské brigády či přivýdělky. Výhodou je v tomto případě to, že se zdravotní a sociální pojištění platí až od příjmu nad 10 000 korun. Pro výpočet čisté mzdy z DPP můžete použít kalkulátor čisté mzdy nebo si jednoduše vynásobit počet odpracovaných hodin hodinovou sazbou, kterou máte uvedenou ve smlouvě. Pokud částka nepřesáhne oněch 10 000 korun, nemusíte si dělat hlavu s odvody a zaplatíte pouze daň z příjmu. V případě, že máte podepsané prohlášení k daním a uplatníte slevu na dani, neplatíte z částky do 10 000 ani daň.

Výpočet čisté mzdy – DPČ

DPČ, tedy dohoda o pracovní činnosti, je na tom podobně jako DPP. V tomto případě se ale daně odvádí už po dosažení hranice 3 000 korun. Pro výpočet použijte i kalkulačku mzdy, abyste si byli jisti, že výsledná částka bude správná. U DPČ si ale dávejte pozor i na to, jakou částku máte uvedenou ve smlouvě, od té se odvíjí sociální pojištění. Zdravotní pojištění platíte podle skutečného měsíčního výdělku, to sociální však závisí na částce ve smlouvě. Pokud ta je vyšší než 3 000 korun za měsíc, platíte jej vždy.

Výpočet čisté hodinové mzdy

Výpočet čisté mzdy na hodinu je nejjednodušší s využitím kalkulačky, stejně tak i výpočet průměrné hodinové mzdy. Musíte však znát počet odpracovaných hodin v daném měsíci.

Výpočet průměrné čisté mzdy pro úřad práce

Přišli jste o práci? Vaše kroky teď pravděpodobně povedou na úřad práce a k žádosti o podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě budete potřebovat zjistit, jaký byl Váš průměrný čistý měsíční výdělek. Tento údaj zjistíte i z potvrzení zaměstnavatele pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, které dostanete, ale spočítat si ho můžete i sami. Nejjednodušší je opět použít kalkulačku online.

Naše další kalkulačky