Kalkulačka nemocenské 2019

Jak fungují nemocenské dávky, jaké jsou nemocenské dávky 2019 a jak vypočítat náhradu mzdy za nemocenskou? Vyzkoušejte kalkulačku pro výpočet nemocenské 2019

Spočítejte si výši nemocenské v roce 2019

Vypočítat nemocenskou

Nemocenská 2019 - Kalkulačka

Zůstali jste doma s chřipkou nebo snad s něčím vážnějším? Lehčí nemoc se zaměstnanci snaží rozchodit, to ale není nejlepší řešení. Jak fungují nemocenské dávky, jaké jsou nemocenské dávky 2019 a jak vypočítat náhradu mzdy za nemocenskou? Vyzkoušejte kalkulačku pro výpočet nemocenské 2019.

Co jsou nemocenské dávky?

Nemocenská je dávka nemocenského pojištění, která Vám bude vyplácena, když zůstanete nemocní a nebudete moci vykonávat dosavadní zaměstnání. Poskytuje se za kalendářní dny a vyplácí se až od 15. dne pracovní neschopnosti, nejdéle 380 dnů.

Kalkulačku poskytuje Měšec.cz

Nárok na nemocenské dávky

Nemocenskou může získat ten, koho lékař uznal dočasně práceneschopným a jehož stav trvá déle jak 14 dnů (do té doby mu zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy). Musí také platit nemocenské pojištění. Zaměstnanci to mají jednodušší, za ně toto pojištění platí zaměstnavatel. OSVČ si toto pojištění mohou platit sami dobrovolně (zjistěte výši své nemocenské v kalkulačce nemocenské pro OSVČ).

Výše nemocenské dávky

Nemocenské dávky vyplácí stát od 14. dne pracovní neschopnosti. Výpočet nemocenské dávky vychází z denního vyměřovacího základu (průměr hrubého příjmu za uplynulý rok přepočtený na den). Výpočet nemocenských dávek je pak 60 % z tohoto vyměřovacího základu, který je redukčními hranicemi ještě snížen. V roce 2019 jsou tyto hranice následující:

  • do 1 090 Kč se počítá 90 %
  • nad 1 090 Kč do částky 1 635 Kč se počítá 60 %
  • nad 1 635 Kč do částky 3 270 Kč se počítá 30 %
  • nad 3 270 Kč se nepřihlíží
 

Víc pak dostanete, pokud byste byli dlouhodobě nemocní. Od 31. dne pracovní neschopnosti se nemocenská počítá jako 66 % z denního vyměřovacího základu. Pokud je práceneschopnost delší než 61 dnů nemocenská bude 72 % z denního vyměřovacího základu. I z minimální mzdy na nemocenskou dosáhnete, pokud si platíte nemocenské pojištění nebo Vám jej hradí zaměstnavatel.

Změny v roce 2020:

Jaké změny Vás čekají ohledně pracovní neschopnosti v roce 2020, si můžete přečíst na našem blogu.

Výplata nemocenské dávky

Vyplácení nemocenských dávek probíhá měsíčně a počítá se za každý kalendářní den, který jste práceneschopní. Pro výpočet nemocenské 2019 je tu kalkulačka nemocenské dávky, která Vám řekne přesnou výši Vaší nemocenské.

Nemocenská a náhrada mzdy

Kalkulačka nemocenské si poradí s výpočtem náhrady mzdy. Nepleťte si tyto dva pojmy. Nemocenskou platí, jak bylo zmíněno výše, stát. Náhrada mzdy je naproti tomu vyplácena zaměstnavatelem, a to od 1. do 14. dne Vaší neschopnosti. Jako OSVČ na náhradu mzdy nemáte nárok.

Kalkulačku poskytuje Měšec.cz

Pomineme-li OSVČ ale nemají na náhradu mzdy nárok všichni. Nárok na ni má jen ten, kdo je zaměstnaný na HPP, pracovníkům na DPP nárok vznikne ve chvíli, kdy si měsíčně vydělají víc než 10 000 korun (tehdy za ně zaměstnavatel začne odvádět odvody na pojištění). U DPČ je to stejné s tím rozdílem, že výdělek musí být vyšší než 3 000 korun.

Výpočet mzdy a nemocenské, resp. náhrady mzdy, se počítá jako 60 % z hrubé hodinové mzdy. Využijte kalkulačku výpočtu nemocenské a náhrady mzdy, abyste zjistili, jak na tom v případě nemoci budete finančně a kolik Vám měsíčně přistane na účtu.

Naše další kalkulačky