Kalkulačka mateřské dovolené

Přehledný výpočet mateřské dovolené v roce 2019

Kalkulačka mateřské dovolené v roce 2019

Spočítat mateřskou dovolenou

Mateřská dovolená: Jak ji vypočítat?

Víte, jak si spočítat mateřskou dovolenou v roce 2019 a kdy na ni máte nárok? Poradíme Vám a v kalkulačce mateřské dovolené si spočítáte délku své mateřské dovolené.

Mateřská dovolená je obdobím, kdy můžete pobírat tzv. peněžitou pomoc v mateřství, známou jako „mateřská“. Jedná se o náhradu mzdy nebo platu v době, kdy se naplno věnujete dítěti. Je třeba rozlišovat mateřskou dovolenou a mateřskou. Mateřskou dovolenou Vám poskytuje zaměstnavatel, mateřská je dávka, kterou vyplácí stát na základě nemocenského pojištění.

Na mateřskou dovolenou pak navazuje rodičovská dovolená. Nepleťte si proto mateřskou a rodičovskou dovolenou, obě mají svá specifika a stejně tak se při nich vyplácejí jiné dávky. Výpočet mateřské dovolené je jednoduchý, pomůže Vám kalkulačka pro výpočet mateřské dovolené 2019.

Nástup na mateřskou dovolenou

Kalkulačka výpočtu nástupu na mateřskou dovolenou Vám řekne, že odchod na mateřskou dovolenou je 6-8 týdnů před porodem, resp. stanoveným termínem porodu, ale zjistíte i přesný termín. U předčasného porodu se mateřská začíná počítat ode dne nástupu. S kalkulačkou odchodu na mateřskou dovolenou snadno zjistíte, kdy budete nastupovat na mateřskou dovolenou Vy.

Kdo vyplácí mateřskou dovolenou?

Mateřskou dovolenou budete čerpat od zaměstnavatele, ale příspěvek na mateřskou Vám vyplácí stát.

Mateřská dovolená – délka

Délka mateřské dovolené je stanovena na 28 týdnů. V případě dvojčat se pak délka mateřské dovolené protáhne na 37 týdnů. Kalkulačka pro délku mateřské dovolené Vám přesně vypočítá, do kdy budete mateřskou čerpat.

Nárok na mateřskou dovolenou

Abyste získali mateřskou, musíte splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu 270 dnů za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou dovolenou 2019. Za každého zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel v rámci sociálního pojištění.

Další podmínkou je to, že v den nástupu na mateřskou dovolenou musíte být zaměstnáni. Výjimkou jsou ženy, které během těhotenství ukončily pracovní poměr. Tehdy platí ochranná doba 180 dnů, během kterých můžete nastoupit na mateřskou dovolenou a vznikne Vám i nárok na peněžitou podporu v mateřství.

Výpočet mateřské dovolené 2019

Mateřská dovolená 2019 je stanovena jako 70 % z vyměřovacího základu. Ten zjistíte z hrubého příjmu za posledních 12 měsíců, které vydělíte počtem kalendářních dnů v daném období. Je však nutné znát i redukční hranici odvozenou od průměrné mzdy.

Kalkulačku poskytuje Měšec.cz

Redukční hranice pro rok 2019:

  • redukční hranice ze 100 % vyměřovacího základu – 1 090 korun
  • redukční hranice ze 60 % vyměřovacího základu – 1 635 korun
  • redukční hranice ze 30 % vyměřovacího základu – 3 270 korun

S kalkulačkou pro výpočet mateřské dovolené 2019 je to jednoduché. Stačí znát svůj měsíční hrubý příjem za posledních 12 měsíců.

Výhodou je, že výpočet mateřské dovolené je stejný jak pro matku, tak i pro otce a nezáleží na počtu dětí, které se narodí nebo které už rodiče vychovávají.

Maximální výše mateřské dovolené 2019 je 34 620 korun. Z této částky se dál neodvádí žádné daně ani poplatky a tuto částku obdržíte každý měsíc na účet. Mateřská dovolená 2020 může být o něco vyšší.

OSVČ a mateřská dovolená 2019

Podnikatelé a OSVČ mají rovněž nárok na mateřskou dovolenou. Stačí když budou splňovat podmínky pro získání dávky na mateřskou dovolenou. Jinak je to v případě, kdy podmínky nesplňujete, tehdy budete čerpat rodičovský příspěvek, který se jinak čerpá až po mateřské.

Změny v roce 2020:

Jaké změny Vás čekají ohledně rodičovského příspěvku v roce 2020, si můžete přečíst na našem blogu.

Přivýdělek na mateřské dovolené 2019

Mnoho lidí si chce na mateřské dovolené přivydělat. Kalkulačka mateřské dovolené Vám řekne, kolik dostanete, ne všem ale vypočtená částka stačí a často pak hledají možnosti přivýdělku. Jsou tu jen tato omezení: nesmíte pracovat v šestinedělí a nesmíte u stejného zaměstnavatele vykonávat činnost, kterou jste dělali před mateřskou. U jiného zaměstnavatele tato podmínka neplatí.

Naše další kalkulačky