Kalkulačka porodného

Porodné přispívá rodinám s nízkými příjmy na náklady související s narozením potomka. Spočítejte si, zda máte na tuto dávku nárok

Spočítejte si porodné v roce 2019

Spočítat porodné

Porodné – Kalkulačka

Výchova dítěte se dokáže pěkně prodražit. Pokud čekáte dítě a máte nízké příjmy, je možné, že máte nárok na porodné. Kdo má nárok na porodné, kolik je porodné a kde o něj žádat se dozvíte níže. Pro výpočet porodného využijte kalkulačku porodného 2019.

Co je porodné 2019?

Porodné je jednou z jednorázových sociálních dávek pro rodiny s nízkými příjmy. Čerpat můžete porodné na první a na druhé dítě, na třetí dítě už jej čerpat nelze. Abyste získali porodné, musíte splňovat podmínky nízkého příjmu a mít trvalý pobyt v ČR.

Nárok na porodné

Kdo má nárok na porodné 2019? Nárok získají rodiny s příjmy nižšími, než je 2,7násobek součtu životního minima v rodině. O výši životního minima rozhoduje počet osob žijících v domácnosti a počítá se jako součet všech částek:

  • Jednotlivec – 3 410 Kč
  • První dospělý v rodině – 3 140 Kč
  • Druhý a každý další dospělý v rodině – 2 830 Kč
  • Dítě do 6 let – 1 740 Kč
  • Dítě 6-15 let – 2 140 Kč
  • Dítě 15-26 let – 2 450 Kč

Příklad: Rodina se 2 dospělými, jedním dítětem do 6 let a jedním očekávaným dítětem bude mít součet životního minima 9 450 korun. Z tohoto je 2,7násobek 25 515 korun, což znamená, že pokud chcete dosáhnout na porodné, celkový příjem v rodině nesmí být vyšší než tato částka.

Součet životního minima pak ve výpočtu porodného porovnáte s rozhodným příjmem, kam patří jak čistý příjem, tak i podpora v nezaměstnanosti, nemocenské, ošetřovné, mateřská, všechny důchody i některé sociální dávky. Naopak se sem nepočítá rodičovský příspěvekpřídavky na děti.

Výše porodného 2019

Kolik je porodné 2019? Maximální hranice na porodné 2019 je stanovená na 13 000 korun na první dítě. Porodné na druhé dítě je pak nižší, a to 10 000 korun. U dvojčat můžete počítat s částkou 23 000 korun. Tato částka Vám bude vyplacena jednorázově. Zda na porodné máte nárok i to, kolik bude částka činit ve Vašem případě, si spočtete v kalkulačce porodného 2019.

Kalkulačku nároku na porodné poskytuje peníze.cz

Je možné, že se porodné 2019 změní. Plánované jsou změny rodičovského příspěvku a je možné proto očekávat propojení i na porodné v roce 2020.

Kde žádat o porodné?

O porodné mohou žádat ti, kdo splňují podmínku nízkého příjmu, a to jak otec, tak matka, ale také osoby, které mají dítě v náhradní péči. Formulář k žádosti o porodné i vyplněný vzor najdete online na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Vyplněný formulář pak odevzdáte na příslušném úřadu práce. U OSVČ je potřeba doložit i daňové přiznání. Žádost o porodné už vyřídíte snadno i online, potřebujete k tomu pouze elektronický podpis nebo datovou schránku. O porodné můžete žádat i zpětně až o jeden rok.

Vyplácení porodného

Porodné je jednorázová sociální dávka, která se vyplácí buď na bankovní účet nebo poštovní poukázkou. Po schválení žádosti by mělo být porodné vyplaceno do konce následujícího kalendářního měsíce ode dne přiznání porodného.

Naše další kalkulačky