Investice do dluhopisů představuje poměrně bezpečný a atraktivní způsob zhodnocení peněz
Co je dluhopis?
Dluhopis, nebo také obligace či bond, je druh cenného papíru. Skrze dluhopisy je možné získat obsáhlý zdroj financování bez toho, aby jejich vydavatel žádal o klasickou půjčku. U dluhopisů je pevně stanovená nejen jejich nominální hodnota, ale také jejich úrok - kuponový výnos. Pevný úrok však není pravidlem, některé dluhopisy mají úrok proměnlivý, další nemají žádný.
Vyplácení výnosů je určeno ke konkrétním datům. Z toho vyplývá základní rozdíl mezi dluhopisem a akcií – výnos akcií je vázán na obchodní úspěchy akciové společnosti, výnos dluhopisu je předem stanovený.
Druhy dluhopisů
Dluhopisy se předně dělí podle toho, kdo je jejich emitentem, tedy podle jejich vydavatele na státní, korporátní a komunální.
- Státní dluhopisy s sebou nesou nejnižší rizika investice. Emisi státních dluhopisů zajišťuje stát, který ručí za jejich řádné splacení. Zároveň jsou však spojeny s nižším úrokem, tedy výnosem.
- Podnikové (korporátní) dluhopisy na sebe vážou vyšší úroky. Tím ovšem odrážejí různá podnikatelská rizika, např. rizika krachu celé firmy. Výhodou podnikového dluhopisu může být, že v případě krachu firmy jsou majitelé dluhopisů vypláceni před akcionáři. Jinak tomu ovšem je v případě tzv. podřízených dluhopisů, které vyplacení investora odkládají až na poslední místo.
- Komunální (municipální) dluhopisy se podobají těm státním. Jejich emitentem je ale vždy menší správní jednotka než stát. Typicky se jedná o města nebo obce, případně i kraje. Emitent v tomto případě ručí za dluhopis majetkem.
- Bankovní dluhopisy pak představují zvláštní druh korporátních dluhopisů, které vydávají banky pro získání finančních prostředků na delší dobu. Emisi a prodej dluhopisů si mohou banky zprostředkovat samy.
Dalším kritériem pro rozdělení dluhopisů do různých skupin je stanovená doba jejich splatnosti.
- Krátkodobé dluhopisy mají splatnost obvykle do jednoho roku
- Splatnost střednědobých dluhopisů se pohybuje mezi jedním až deseti roky.
- Dlouhodobé dluhopisy hranici deseti let překračují.
- Dluhopisy bez uvedené splatnosti, tzv. perpetuální, které jsou vydávány na neomezeně dlouhou dobu s tím, že jsou z nich nepřetržitě vypláceny výnosy.
Státní dluhopisy v Česku
Dluhopisy představují v naší republice oblíbený investiční prostředek. Česká republika vydává nejčastěji dluhopisy dlouhodobé, které mají splatnost mezi deseti až patnácti lety. Výjimečně je ale možné se setkat i s dluhopisem s delší splatností. V případě naší republiky existuje maximální splatnost dokonce 50 let.
U příležitosti výročí 100 let založení republiky vydala ČR od roku 2018 již několik emisí Dluhopisů Republiky s 6letou splatností, které mohly nakupovat pouze fyzické osoby.
Je dobré pamatovat na to, že není státní dluhopis jako státní dluhopis. Obecně lze říct, že investice do dluhopisů České republiky představuje bezpečnou investici. Jinak tomu ovšem může být u dluhopisů menších nebo méně stabilních států, kde hrozí riziko finančního bankrotu nebo zániku státu.
Dluhopisové fondy
Nákup dluhopisů skrze dluhopisové fondy je pro běžného investora z řad laiků nejjednodušším způsobem, jak své peníze investovat. Dluhopisové fondy totiž nabízí různorodý soubor dluhopisů. Touto diverzifikací se zajišťuje jak bezpečnost investice, tak její zaručený výnos. Mezi banky, které nabízí širokou nabídku dluhopisových fondů, patří i MONETA Money Bank.
Zdanění dluhopisů
V případě investice do dluhopisů je potřeba si pohlídat, zda emitent dluhopisu má sídlo v České republice, nebo nikoli.
V případě, že se jedná o vydavatele sídlícího v Česku, je ten povinen úroky zdanit ještě před jejich vyplacením. Investor se tedy již o zaplacení daně starat nemusí, tento typ dluhopisu do daňového přiznání nepatří.
Pokud ovšem emitent dluhopisu sídlí v zahraničí, musí 15% daň z příjmu z úroků odvést sám investor.
Vyberte si z nabídky dluhopisových podílových fondů
Další investiční příležitosti
Toto je perex
Akcie
Podílové fondy
Komodity
Jedna apka,
celá banka
Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.