Co je obligace?

Dluhopis je obchodovatelný cenný papír, který držiteli garantuje pravidelný výnos a jeho následný zpětný odkup.

Dluhopis (obligace, bond) je cenný papír, který zavazuje emitenta vyplatit jeho majiteli peněžní obnos uvedený v dokladu včetně příslušného úroku a v daném termínu. Na rozdíl od akcie zajišťuje tento druh cenného papíru předem stanovený finanční výnos (kupon).

Státní dluhopisy (obligace) se prodávají na primárním trhu, kde stát přes Ministerstvo financí prodává dluhopisy několika největším bankám a obchodníkům v České republice. Tyto banky a fondy je dále prodávají dalším zájemcům na sekundárním trhu.

Kupon je obvyklý výraz pro částku, kterou se emitent zavázal zaplatit každý rok držiteli dluhopisu. Jedná se o úrok z dluhopisu, který se udává nejčastěji v procentech z nominální hodnoty. 3 % kupón znamená, že dostaneme 30 korun z tisícikorunového dluhopisu nebo 300 000 korun z desetimilionové obligace, což je mimochodem obvyklá hodnota státních dluhopisů v ČR.

Dalším důležitým termínem je požadovaná míra výnosu, která vyjadřuje zisk z konkrétní investice. Je jasné, že míra výnosu je rozdílná u akcie, státního dluhopisu či z termínovaného vkladu. Liší se nejen ziskovostí, ale také mírou rizika, volatility, nejistoty anebo naším vnímáním inflace.

Dělení dluhopisů:
Státní dluhopisy – tento typ dluhopisů je charakterizován nižším úrokovým výnosem (kupónem), ale i nižším rizikem, které je spojeno s možným bankrotem státu.
Korporátní dluhopisy (podnikové) – obecně se jedná o dluhopisy s vyšším výnosem a vyšším rizikem než dluhopisy státní.
Komunální dluhopisy – jsou dluhopisy vydané územním samosprávným celkem – městem, obcí, ale i krajem, přičemž obec či kraj za vydaný dluhopis odpovídá svým majetkem. Příkladem jsou komunální dluhopisy Hlavního města Prahy.

 

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5