Kalkulačka výpočtu RPSN

RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, vyjadřuje celkovou cenu úvěru. Jaké všechny náklady zahrnuje a jak RPSN vypočítáte?

Spočítejte si celkovou cenu Vašeho úvěru

RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, vyjadřuje celkovou cenu úvěru. Zahrnuje jak výši úroku, tak i další náklady které s úvěrem souvisí, například vedení hypotečního úvěru. Jak vypočítáte RPSN?

Co znamená RPSN?

RPSN znamená roční procentní sazbu nákladů. Toto číslo najdete téměř u každého úvěru a pomůže Vám zjistit cenu úvěru.

Do výpočtu RPSN vstupují úroková sazba a další poplatky bance. Její výhodou je tedy to, že v ní jsou zohledněny i ostatní náklady, které klient v souvislosti s úvěrem platí nad rámec úroku – například i platby za vedení hypotečního úvěru, vklad splátky a další poplatky. Banka musí do RPSN vždy zahrnout ty poplatky, které se s pořízením a životem úvěru nezbytně pojí. Naopak poplatky za volitelné služby (typicky například pojištění úvěru) se do RPSN uvádět nemusí, protože si je k úvěru sjednat nemusíte.

Výpočet RPSN

O výši RPSN Vás musí informovat každý, kdo poskytuje půjčky. Vzorec pro výpočet naleznete i v zákoně o spotřebitelském úvěru a vypadá takto:

Pro orientační výpočet RPSN je nutné znát výši úvěru, úrokovou sazbu, termín poskytnutí úvěru, výši splátek a poplatků a jejich četnost. Pro přesný výpočet RPSN ale doporučujeme využít naši kalkulačku RPSN.

Kalkulačku výpočtu RPSN poskytuje peníze.cz

Mezi poplatky, které může RPSN obsahovat, patří:

  • poplatky za posouzení žádosti o úvěr
  • poplatky za správu účtu
  • poplatky za uzavření smlouvy
  • poplatky vztahující se k připsání financí na Váš účet
  • poplatky za navýšení splátky

Pro snadnější výpočet využijte naši kalkulačku RPSN. Pro posouzení výhodnosti úroku by výše RPSN měla být ideálně co nejbližší úrokové sazbě.

Pokud byste přemýšleli nad půjčkou v zahraničí, RPSN anglicky najdete jako APR.

Naše další kalkulačky

Kalkulačka půjčky na cokoliv

Kalkulačka půjčky Vám raz dva prozradí, kolik budete měsíčně platit.

Kalkulačka hypotéky

Spočítejte si svou měsíční splátku na naší hypoteční kalkulačce.

Kalkulačka složeného úročení

Spočítejte si, kolik Vám po čase vynesou Vaše investice v bance.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5