Kalkulačka silniční daně

Za auto používané k podnikání musíte platit silniční daň. Kdo ji platí, jaký je výpočet silniční daně a jaké jsou zálohy na silniční daň?

Vypočtěte si výši silniční daně za Vaše auto

Spočítat silniční daň

Silniční daň 2019 – kalkulačka

Máte auto a používáte ho k podnikání? Pak musíte platit silniční daň, a to i v případě, že ho nemáte zapsané v obchodním majetku. Kdo platí silniční daň, jaký je výpočet silniční daně a jaké jsou zálohy na silniční daň?

Silniční daň 2019

Silniční daň je jednou z přímých daní, jejíž předmětem jsou všechna motorová vozidla, která se používají k podnikání. Platí to i v případě, že je vlastníte jako soukromá osoba. Rovněž se silniční daň vztahuje na všechna nákladní auta, a to bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikaní. Daň silniční upravuje zákon o silniční dani.

Kdo platí silniční daň?

Pokud auto používáte pro podnikání, musíte platit silniční daň. K placení se musíte registrovat a poté podávat přiznání k silniční dani. Poplatníkem je ve většině případů ten, kdo je zapsán v technickém průkazu.
Pozor si dejte i tehdy, kdy auto půjčíte někomu, kdo ho bude využívat k podnikání – i v takovém případě se na Vás vztahuje povinnost platit silniční daň, resp. zálohy na silniční daň.

Pokud své auto využíváte v zaměstnání a zaměstnavatel Vám platí cestovní náhrady za pracovní cesty, je povinen platit i silniční daň. Povinnost tak vznikne Vašemu zaměstnavateli, nikoli Vám.

Silniční daň - zákon

Zákon jasně stanovuje, že předmětem daně jsou motorová vozidla i přípojná vozidla registrována a provozována v České republice a vozidla s hmotností nad 3,5 tuny určená k přepravě nákladu. Některá vozidla jsou ale od silniční daně osvobozená. Jedná se o:

 • Vozidla do 12 tun, pokud jezdí na alternativní pohonné hmoty (elektřina, hybrid, LPG, CNG)
 • Zametací vozidla a zametače silnic
 • Hasičská vozidla a vozidla civilní obrany, bezpečnostních složek a zdravotních služeb
 • Vozidla s méně než 4 koly a s kategorií L
 • Vozidla linkové a vnitrostátní dopravy

Sazba silniční daně

Silniční daň se platí čtyřikrát do roka formou záloh silniční daně. Zálohu můžete uhradit i na celý rok dopředu. Výpočet zálohy na silniční daň 2019 se odvíjí od objemu motoru v cm3, u nákladních vozidel je pak rozhodující počet náprav a součet největších povolených hmotností nápravy. Pro osobní vozidla je sazba silniční daně stanovena takto:

 • Do 800 cm3 – 1 200 Kč
 • 800-1 250 cm3 – 1 800 Kč
 • 1 250-1 500 cm3 – 2 400 Kč
 • 1 500-2 000 cm3 – 3 000 Kč
 • 2 000-3 000 cm3 – 3 600 Kč
 • Nad 3 000 cm3 – 4 200 Kč

Abyste přesně věděli, kolik za silniční daň zaplatíte, využijte naši kalkulačku silniční daně.

Kalkulačku jsme pro Vás připravili ve spolupráci se srovnávačem www.půjčka.co.

Přiznání k silniční dani – formulář

Daňové přiznání k silniční dani podáváte nejpozději do konce ledna. Přiznání se podává za předešlý rok a rovnou zaplatíte i případné nedoplatky. Přiznání k silniční dani podáváte na pracovišti krajského finančního úřadu. Formulář pro silniční daň stejně jako účty za silniční daň, na které zasíláte daň, naleznete na stránkách Finanční správy nebo daných finančních úřadů. Správa vozidel silniční daň vyřeší za Vás nebo Vám s ní pomůže. Myslete na to, že daňová povinnost platí i pro silniční daň u OSVČ.

Účtování silniční daně je nejlepší až po podání daňového přiznání. V průběhu roku účtujete jen zálohy. Občas se chybně účtuje do období sestavování přiznání, je ale potřeba ji účtovat do období, se kterým časově souvisí (silniční daň za rok 2019 se bude účtovat k 31. 12. 2019), a to i v případě, že se daňové přiznání podává později.

Naše další kalkulačky