Kalkulačka DPH

Zjistěte, co je to DPH, jaká je sazba DPH a jak DPH vypočítat

Přehledný výpočet DPH v roce 2019

Spočítat DPH

DPH kalkulačka

Placení DPH se asi nevyhne nikdo z nás. DPH, známá i jako univerzální daň, je jednou ze základních složek do státního rozpočtu. Co je to DPH, jaká je sazba DPH a jak DPH vypočítat?

Co je DPH?

DPH neboli daň z přidané hodnoty je jedním z nejdůležitějších příjmů pro státní rozpočet. Známá je také jako univerzální daň a jsou jí zatíženy téměř všechny služby i zboží. Zákon o DPH 2019 stanovuje jak sazby DPH, tak i to, že odvádět ji musí všichni dodavatelé a plátci v registru DPH.

Kdo platí DPH?

Plátci DPH jsou všichni z registru plátců DPH. Při nákupu zboží i služeb najdete DPH na své účtence i jako zákazník. Tato univerzální daň ceny zboží a služeb zvyšuje a její princip spočívá v odvedení části hodnoty z obchodu. Kolik je DPH, jak vypočítat DPH nebo jak funguje DPH se dočtete níže. Pro výpočet DPH použijte kalkulačku DPH 2019.

Kdo platí DPH?

Plátci DPH jsou všichni z registru plátců DPH. Při nákupu zboží i služeb najdete DPH na své účtence i jako zákazník. Tato univerzální daň ceny zboží a služeb zvyšuje a její princip spočívá v odvedení části hodnoty z obchodu. Kolik je DPH, jak vypočítat DPH nebo jak funguje DPH se dočtete níže. Pro výpočet DPH použijte kalkulačku DPH 2019.

Kolik je DPH – sazba DPH 2019

V ČR existují 3 sazby DPH, a to:

  • Základní sazba – 21 % (podléhá jí většina zboží a služeb)
  • První snížená sazba – 15 % (podléhají jí potraviny, některé zdravotnické pomůcky, hromadná doprava a další)
  • Druhá snížená sazba – 10 % (podléhá jí zejména kojenecká výživa, léky, knihy a hudebniny)

Existují však i služby, které jsou od DPH osvobozené, například poštovní služby, finanční a pojišťovací služby, zdravotnictví, sociální péče, rozhlasové a televizní vysílání, ale i vzdělání. DPH se platí i ze spotřební daně, pokud je ve výrobku započtena.

Jak vypočítat DPH

DPH spočítáte od října 2019 novým způsobem. V novém znění zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty, platného od 1. 4. 2019, je stanoveno, že výpočet DPH shora se bude počítat matematicky. Do teď se v případě, že jste znali celou částku včetně DPH, a tedy jste počítali DPH shora, počítala částka daně pomocí koeficientu DPH 21 % (fixní koeficient pro výpočet DPH je 0,1736).

Nově tak bude podle zákona o dani z přidané hodnoty výpočet DPH 2019 přesnější (v původním výpočtu docházelo k odchylkám). Výpočet koeficientu DPH se už nebude používat.

Příklad:

Dostali jste částku 100 000 korun i s DPH 21 %. Matematicky tedy výši DPH spočítáte jako 100 000 – (100 000/1,21). DPH tak bude 17 355,37 korun. Z výpočtu základu DPH je patrné, že základ je 82 644,63 korun.

Jak vypočítat základ DPH? Pro přesný výpočet využijte kalkulačku DPH 2019. Můžete také provést výpočet DPH z celkové částky nebo výpočet ceny bez DPH.

Kalkulačku jsme pro Vás připravili ve spolupráci se srovnávačem www.půjčka.co.

Jak odečíst DPH?

DPH lze odečíst až 12 měsíců zpětně. Odečíst DPH můžete u položek, které jste si během 12 měsíců před registrací k DPH pořídili a stále je máte vedeny jako obchodní majetek. Takovýto odpočet se týká drobného majetku, dlouhodobého hmotného majetku movitého i nemovitého a platí také na zásoby zboží a materiálu, které máte v den registrace na skladě, přičemž vše musí být obchodním majetkem.

Registr plátců DPH

Registr plátců DPH 2019 shromažďuje informace o všech plátcích DPH. Najdete ho i online a spravuje ho Ministerstvo financí ČR.

Kdy platit DPH?

Plátcem DPH se stanete nejčastěji ve chvíli, kdy překročíte obrat 1 milion korun za posledních 12 měsíců, a pak také po dobrovolné registraci. Pokud začnete podnikat, je nejlepším způsobem se k DPH přihlásit dobrovolně. DPH pak platíte příslušenému finančnímu úřadu. Podle obratu pak bude zdaňovací období čtvrtletní (obrat nižší než 10 milionů korun) nebo měsíční (obrat nad 10 milionů korun).

Naše další kalkulačky