Co je NFC platba?

Zkratkou NFC – Near Field Communication – se označuje bezdrátová komunikace mezi zařízeními jako jsou mobilní telefony, tablety, platební terminály, chytré hodinky či karty a další.

Co je NFC?
Jedná se o moderní technologii, která umožňuje různým zařízením komunikovat mezi sebou na krátkou vzdálenost. Není potřeba přímý fyzický kontakt, stačí vzdálenost několika centimetrů. Technologie NFC nevyžaduje ani online spojení (Wi-Fi, LTE, mobilní data). Díky tomu, že se nevyžaduje identifikace přístrojů, je tato technologie velice rychlá, řádově probíhá ve zlomku sekundy.

Jak to funguje?
Co je funkcí NFC? Rozšířeným příkladem využití technologie NFC jsou bezkontaktní platby. K NFC platbám lze využít především platební karty, ale dnes už i mobilní telefony nebo chytré hodinky s NFC. Všechny tyto přístroje jsou opatřeny čipem NFC, a proto je stačí přiložit k platebnímu terminálu. Spojení mezi kartou (mobilem, hodinkami) probíhá velice rychle, v řádech zlomků vteřin dojde ke kontaktu na základě rádiových vln mezi Vaším zařízením a terminálem a Vy zaplatíte.

Výhodou je především rychlost technologie NFC, kterou jistě oceníte při placení ve velmi frekventovaných rychlých občerstveních nebo parkovištích. Přínosem je taky bezpečnost takové platby.

Jak nastavit NFC platby?
Nastavení NFC platby se může lišit v závislosti na typu zařízení a operačním systému, který používáte. U Android zařízení zkontrolujte, zda je NFC povoleno. Stáhněte si aplikaci banky a přidejte si kartu podle pokynů pro propojení. U zařízení iPhone (iOS) přejděte do nastavení Wallet & Apple Pay, klepněte na "Add Credit or Debit Card" a postupujte podle pokynů.

Využití NFC technologie
Kromě dnes již běžně rozšířených platebních karet jsou na NFC technologii postaveny služby Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay díky kterým můžete používat dnes velmi oblíbené platby mobilním telefonem nebo hodinkami.

Co je funkce NFC v mobilu?
Dá se říci, že telefon s NFC lze používat místo platební karty. Zda Váš telefon podporuje NFC zjistíte z technické specifikace nebo ze systémového nastavení přímo v mobilu, kde byste měli najít přepínač NFC. Při zapnuté funkci NFC pak stačí přiložit k platebnímu terminálu mobil a proběhne platba. Při částkách do 500 Kč dokonce ani nemusíte telefon odemykat, stačí ho přiložit k platebnímu terminálu. A jak této služby začít využívat? Např. u MONETA Money Bank stačí si ve Smart Bance aktivovat kartu ve svém chytrém telefonu. Podobně funguje i další elektronika, oblíbené jsou dnes i chytré hodinky s NFC.

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5