Kalkulačka inflace

Spočítejte si pomocí online kalkulačky výši vlivu inflace na českou korunu

Spočítejte si jak inflace zatěžuje Váš rodinný rozpočet

Vypočítat

Inflace – kalkulačka

Inflace je často definována jako opakovaný nárůst spotřebitelských cen, v praxi se měří jako jejich přírůstek. Jaká je míra inflace, vývoj inflace a jak na výpočet inflace?

Definice inflace

Podle Českého statistického úřadu je inflace „všeobecný růst cenové hladiny v čase“. V praxi budeme o inflaci mluvit tehdy, když se bude zdražovat, a to v obecné rovině. To znamená, že za stejnou částku si v obchodě koupíte méně než předtím. Udává se za časové období jako míra inflace, tedy změna v procentech. Pokud by ceny naopak klesaly, jednalo by se o deflaci.

Proč vzniká inflace?

Příčin pro vznik inflace je několik. Jako hlavní příčina se ale nejčastěji označuje růst objemu peněz v dané ekonomice, který zvyšuje poptávku, a tím pádem i ceny.

Míra inflace – výpočet

Míru inflace spočítáte jako poměr cenového indexu za vybrané období, resp. na jeho konci a začátku. Jako cenové indexy se nejčastěji využívají index spotřebitelských cen či deflátor HDP (poměr nominálního a reálného HDP).

V ČR inflaci měří Český statistický úřad. Vy můžete využít online kalkulačku inflace. Vzorec pro výpočet inflace je určen nejčastěji jako poměr indexu spotřebitelských cen na konci a začátku určeného období.

Kalkulačku výpočtu inflace poskytuje peníze.cz

Inflace domácnosti

I každá domácnost má svou vlastní inflaci. Každý nakupuje a spotřebovává jiné zboží, tudíž i inflace má na dotyčného jiný dopad. Pokud utratíte většinu svých peněz za jídlo a růst spotřebitelských cen je zrovna tažen hlavně rostoucími cenami potravin, bude na Vás mít inflace větší vliv. Kalkulačka pro výpočet inflace Vám řekne, zda si za stejné peníze můžete koupit více nebo méně než průměrný Čech. Pokud je Vaše inflace nižší, koupíte toho více, a naopak.

Inflace a ČNB

Česká národní banka má za úkol starat se mimo jiné i o cenovou stabilitu a soustředí se tedy na stabilní mírnou výši inflace. Stará se jak o cílování inflace, tak i o predikci inflace. Tu najdete také online na stránkách ČNB jako Zprávy o inflaci.

Vývoj inflace

Inflace (měřená přírůstkem spotřebitelských cen za 12 měsíců) se v ČR v posledních letech vyvíjí v podobné rovině kolem 2 až 3 %. Ovšem ne vždy tomu tak bylo. V roce 1998 dosahovala inflace až 10,7 %. O rok později výrazně klesla, a to na 2,1 %. Nejvýraznější pokles však nastal v roce 2003, kdy byla míra inflace 0,1 %. K této úrovni se míra inflace blížila i v letech 2014, 2015 a 2016, inflace tehdy byla na úrovni 0,3 %. V roce 2016 začala stoupat. V roce 2018 byla inflace nad 2 % a letos v září dosahovala úrovně 2,7 %.

Naše další kalkulačky