Co je inflace?

Inflace znamená nárůst cen, což sebou nese snížení kupní síly peněz.

Při inflaci daná měna, v našem případě koruna, oslabuje. Za určitou částku, třeba 200 korun, si tak s postupem času můžete pořídit stále méně věcí a služeb. V extrémním případě se pak měna může stát zcela bezcennou. Inflace se udává za časové období jako míra inflace, tedy změna v procentech. V případě, že tempo růstu inflace dočasně zpomalí, tak tento jev nazýváme dezinflací. Pokud by ceny naopak dlouhodobě klesaly, jednalo by se o deflaci.

Inflace je pro ekonomiku přirozeným jevem. V případě, že je vysoká, či dokonce dvojciferná, samozřejmě má velmi výrazný negativní dopad na chod ekonomiky. Dochází ke snížení reálné hodnoty peněz a tím dalších aktiv, třeba akcií, dluhopisů apod. Nastává velká nejistota ohledně vývoje cen v budoucnu, v důsledku čehož klesají investice a lidé si nechtějí spořit. Tato situace pak může vyústit v nedostatek zboží, kvůli tomu, že jej začnou spotřebitelé hromadit ve strachu, že ceny budou dále stoupat.

Ve většině případů je inflace přirozeným a mírným jevem. Nicméně i mírná a nízká inflace ovlivňuje nezhodnocené úspory lidí. Proto se nevyplatí šetřit jen tak doma do kasičky nebo na běžném účtu. Inflace je mocná a v průběhu času také nevyhnutelná. Spořte proto raději na spořicím účtu, kde se Vám vložené úspory budou úročit. Tím budou lépe chráněny před znehodnocením.

Kontaktujte nás