Co je otevřená hypotéka

Otevřená hypotéka může mít několik významů, a abychom Vás nemátli, popíšeme je pro jistotu všechny. 

 
Plánujete hypotéku a bylo Vám ze strany banky řečeno, že máte hypotéku již otevřenou? Banka Vás v rámci žádosti prověřila v bankovních a nebankovních registrech a zjistila, že máte již hypotéku u jiné banky. Ze záznamu v registrech je zřejmé, zda se jedná o otevřenou žádost nebo již otevřenou, tedy čerpanou a splácenou, hypotéku. V takovém případě se může stát, že nebudete pro novou banku bonitní a bude po Vás vyžadovat potvrzení o odstoupení od žádosti o úvěr či hypotéku u konkurence.   

Hypotéka může být otevřená také pro mimořádnou splátku podle zákona o spotřebitelském úvěru, případně podle sjednané služby mimořádných splátek nad rámec řádného splácení hypotéky. Hypotéka může být mimořádnou splátkou zcela splacena. 
Dále se může jednat o formu otevřené hypotéky, kterou můžete čerpat nebo splácet po určité období. Takovou hypotéku nazýváme také kontokorentní hypotéka, na našem trhu ji však najdete jen velmi zřídka. Hypotéka funguje jako kontokorent u běžného účtu. Podobný efekt může mít i Pružná hypotéka od MONETA Money Bank, která úročí pouze rozdíl mezi vyčerpanou hypotékou a úsporami na účtu až do výše 20 % nesplacené hypotéky. 

Za otevřenou považujeme také hypotéku, která může být navýšena na částku původně sjednané jistiny nebo podle aktuálních potřeb klienta. Často se tak děje například u stavby rodinného domu, kde byl překročen položkový rozpočet, nebo při nákladnější rekonstrukci bytové jednotky.  

Kontaktujte nás