Co je jistina?

Jistina úvěru je peněžní částka, kterou si dlužník půjčil a splácí. Součásti jistiny nejsou úroky a poplatky. Část splátky, o kterou se snižuje jistina, se nazývá úmor.

Úmor
Úmor je ta část splátky, o kterou se snižuje výše nesplacené jistiny při anuitním splácení. Každou splátku úvěru tvoří dvě části – úmor a úrok, jejich výše se v průběhu splácení mění. Úmor představuje splátku dlužné částky bez úroku. V případě bezúročné půjčky se úmor bude rovnat výši splátky.

Jistina hypotéky
Jistinou hypotéky se rozumí částka, kterou si klient půjčil od banky na svůj hypoteční úvěr. Tato částka nezahrnuje úroky ani další poplatky, například poplatek za zpracování, vedení účtu a další. Jistina hypotéky vždy nižší než obvyklá cena nemovitosti, která je na hypotéku zastavena. Jistina se umořuje s každou měsíční splátkou hypotéky.

Dražební jistina
Dražební jistina nebo také jistota je peněžní částka, kterou skládají všichni, kdo se chtějí do dražby zapojit. Účastníkovi, který dražbu vyhraje, se tato částka započítá jako součást úhrady vydražené ceny. Ostatním dražitelům je dražební jistina vrácena.

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5