Co je hypoteční úvěr?

Hypoteční úvěr či hypotaéka je dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, která je určena k bydlení, nachází se na území ČR a je zapsaná v Katastru nemovitostí.

Obvykle se k zajištění hypotéky využívá financovaná nemovitost, ručit se však může i jiným objektem. Zajištění zástavním právem znamená určité omezení s dispozičním právem k nemovitosti. Na hypotečním trhu jsou zpravidla nabízeny dva typy úvěrů a dělíme je především dle účelu financování, tj. na co chce klient peněžní prostředky z hypotéky využít.

Klasická hypotéka je účelová a je vázána na pořízení bydlení. Hypotéka může sloužit k pořízení jak vlastního bydlení, tak k pořízení nemovitosti za účelem pronájmu. Dále se hypotéka nejčastěji využívá pro tyto účely: koupě nemovitosti do osobního vlastnictví, financování, rekonstrukce či stavba nemovitosti, zpětné proplacení vlastních finančních prostředků investovaných do nemovitosti, refinancování stávajícího účelového úvěru, který byl použit na investici do nemovitosti, koupě podílu nemovitostí za účelem vypořádání spoluvlastnických či dědických podílů nebo společného jmění manželů. S každou eventualitou Vám pomůže hypoteční bankéř, stačí nás kontaktovat.

Druhým typem je neúčelová hypotéka, kterou můžete financovat cokoli. Typicky se jedná o Americkou hypotéku či Konsolidaci půjček zajištěnou nemovitostí. Hypotéku na bydlení můžete sjednat již od 300 000 Kč až do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti. Americká hypotéka je pak poskytována od 100 000 Kč až do 70 % hodnoty nemovitosti.

Hypotéka je splácena obvykle měsíčními anuitními splátkami, sami si můžete zvolit splatnost úvěru a dobu fixace úrokové sazby. Splatnost značí, jak dlouho budete hypotéku splácet a nastavit ji můžete většinou od 5 do 30 let. Pokud budete chtít hypotéku splatit předčasně, máte možnost využít dílčích splátek či celkového mimořádného splacení. Mimořádné splátky jsou u MONETA Money Bank zdarma.

 

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5