Cestovní pojištění do Bulharska
Jak se připravit na cestu do Bulharska
Cestovní pojištění sjednáte online na pár kliknutí, na pobočce, i po telefonu
Kolik stojí volání a internet?
Stačí do Bulharska občanka?
Na kolik vyjde cesta autem?

Cestovní pojištění do zahraničí – Bulharsko
Bulharsko je velmi oblíbená dovolenková destinace, do které to vůbec nemáme daleko. Proto se může zdát, že cestovní pojištění není potřeba, zvláště díky tomu, že je Bulharsko součástí Evropské unie. Váš průkaz zdravotního pojištění tu samozřejmě platí a některé léčebné výlohy Vám pokryje. Zdaleka ale nestačí na proplacení všech rizik, která by se Vám při návštěvě Bulharska mohla přihodit. Hlavním lákadlem Bulharska je totiž moře, které vybízí k nejrůznějším vodním sportům.
Na zranění, která si takto přihodíte, však často nemusí Vaše standardní pojištění stačit. S naším cestovním pojištěním získáte krytí až na 100 různých sportů, mezi nimiž je i potápění. Počítejte však s tím, že pouze do 10metrové hloubky, a to s instruktorem, nebo za předpokladu, že jste držitelem potřebného certifikátu. Pojištění na cesty Vám pokryje nejen léčebné výlohy spojené se zraněním, ale zahrnuje i pojištění zavazadel a odpovědnosti za škodu.
Sjednejte si cestovní pojištění online v Internet Bance nebo Smart Bance. Můžete ho však uzavřít i na jedné z našich více než 140 poboček.

Výběry z bankomatů v Bulharsku
V minulosti bylo lepší si na dovolenou do Bulharska s sebou brát hotovost. Dnes to však není nutné, bankomaty jsou již ve větších městech běžnou záležitostí.
Platba kartou
V Bulharsku byste neměli mít žádné zásadní problémy při platbě kartou nebo chytrým telefonem či hodinkami dávejte však pozor, co obchodník na terminál nakliká. Může totiž nastavit možnost "cash advance". Tato služba značí výběr hotovosti, není tak účtována jako výběr z bankomatu a můžete za ni zaplatit i několik stovek korun. Platba kartou v zahraničí se může prodražit i kvůli „Dynamic Currency Conversion“ (DCC). V tomto případě Vám obchodník na platebním terminálu nastaví zúčtování v českých korunách namísto bulharských lev. Tento kurz je pro Vás ale značně nevýhodný. Vždy proto před zaplacením zkontrolujte, zda na terminálu vidíte částku v levách a zda nejde o "cash advance".
Poplatky za výběr z bankomatu
Pokud přeci jen budete hotovost potřebovat, bankomat najdete na každém rohu. V menších městech či u stáncích na plážích občas můžete narazit na provozovnu, kde platební terminál mít nebudou. S naším běžným účtem Tom máte zahraniční výběry hotovosti z bankomatu zdarma. Pokud náš účet ještě nemáte, tak si ho můžete sjednat pohodlně z domova online cestou, rychle a zdarma.
Výměna hotovosti
Ti z Vás, kteří si chtějí pro jistotu přivézt hotovost už z Česka, se mohou stavit na některé z našich poboček, kde Vám bulharské levy rádi vyměníme. V naší kalkulačce měn si můžete spočítat, kolik budete na směnu Vámi požadované částky bulharských lev potřebovat českých korun. V Bulharsku se dá platit i eury a americkými dolary a ve směnárnách můžete vyměnit i české koruny, ale dost nevýhodným kurzem.

Bulharsko – země plná památek
Bulharsko na první pohled nepatří k nejlákavějším turistickým destinacím. Zdání ovšem klame! Moderní Bulharsko nabízí kombinaci vysokého komfortu ubytování a služeb a velice příznivých cen, dostupných i pro české turisty. Čisté pláže, teplé moře a bohaté kulturní dědictví země přímo lákají k návštěvě. Navíc to není destinace nijak vzdálená. Na co se při návštěvě Bulharska zaměřit?
Bulharsko nejsou jen moře a pláže, ale také spousta památek. Patří totiž mezi deset zemí s největším počtem památek zapsaných na seznamu UNESCO. Při návštěvě Bulharska určitě nezapomeňte zavítat do starobylého města Nesebar, které je zapsané na zmíněném seznamu UNESCO už od roku 1983. Ve stejném roce byl na seznam zapsán i Rilský klášter, který rovněž nezapomeňte navštívit.
Bulharsko má ale i úchvatné přírodní bohatství, za zmínku i návštěvu určitě stojí přírodní rezervace Srebarna nebo pohoří Pribin. Své kouzlo má nepochybně i bulharské hlavní město Sofie, které je jediným hlavním evropským městem, kde v těsné blízkosti vedle sebe stojí protestantský, pravoslavný, evangelický, katolický kostel, synagoga a mešita. Z Bulharska byste si určitě měli přivézt jakýkoli produkt vyrobený z pravé bulharské růže. Velmi populární je růžový olej a bulharskou růži najdete i v některých parfémech.
Tipy před cestou aneb na co si dát pozor
- Nenechte se vyvést z míry tím, že v Bulharsku se souhlasné přitakání vyjadřuje vrtěním hlavy ze strany na stranu, kdežto nesouhlas přikyvováním.
- Bulhaři jsou zvyklí mnohem častěji si tykat. Je to projev srdečnosti, ne nezdvořilosti.
- K pití upřednostňujte balenou vodu. Ta z kohoutku je sice pitná, ale přesto působí často turistům jisté zažívací potíže.
- Podobně jako ve středomořských oblastech se můžete často setkat s tím, že je na toaletách potřeba odhodit použitý papír do koše a ne do mísy. Vzhledem k často nefunkčnímu splachování tato doporučení raději dodržujte.
- Chcete strávit svou dovolenou u moře? Dejte si pozor na tzv. „mrtvé vlnění“. Jedná se o nebezpečné spodní proudění vod, které laik na první pohled v klidném moři nepozná. Dbejte pokynů plavčíků a dalších pověřených osob.
- Oprašte, případně věnujte trochu času a naučte se číst azbuku. Bulharština je slovanský jazyk. Abyste zvýšili své šance porozumět, bude se Vám schopnost přečíst nápisy nebo menu v restauraci hodit.
- Spropitné pro místní Bulhary není sice zcela samozřejmé, ale od turistů se očekává, že svou spokojenost se službami restaurace projeví klasickými 5–10 % z ceny.
- Bulhaři mají obecně mnohem pozitivnější vztah ke kouření, než jsme zvyklí. I v dnešní době se tam setkáte s kouřením v restauracích (zvláště těch levnějších) a na veřejných prostranstvích.
- Nebojte se ochutnávat místní kuchyni. Je sice mnohem více založena na zeleninových základech než ta česká, byla by ovšem škoda ji neokusit.
- Automobilový provoz v Bulharsku může pro našince působit poměrně chaoticky, přesto padají za porušení pravidel silničního provozu vysoké pokuty.
Nejzajímavější památky a tipy na výlety

Varna

Údolí růží

Přírodní rezervace

Rilský klášter
Užitečné informace
Oficiální název | Bulharská republika |
Hlavní město | Sofie |
Jak se domluvíte | bulharsky, německy, anglicky, rusky |
Měna | lev (BGN) – 100 stotinek |
Volací kód | +389 |
Časový rozdíl od ČR | + 1 hodina |
Elektrické zásuvky | jako v ČR; 220 V, 50 Hz |
Cestovní doklady | občanský průkaz nebo pas |
Speciální očkování | není třeba, ale doporučuje se být očkován proti virové hepatitidě a proti břišnímu tyfu |
Důležitá telefonní čísla | 166 (policie), 160 (hasiči), 150 (první pomoc) |
Cestujete na dovolenou? Sjednejte si u nás výhodné pojištění
Připravte si doklady
Ke zřízení budete potřebovat platný občanský průkaz nebo cestovní pas
Na pobočce
nebo po telefonu
Pojištění si sjednáte na pobočkách MONETA Money Bank, po telefonu na čísle 224 445 666
Pojistěte se na pár kliknutí
Sjednejte si cestovní pojištění online ve Smart Bance nebo Internet Bance