Americký dolar

Průvodce dolarem

Dolar patří mezi oficiální měnu celé řady států, nejsilnější je však dolar
americký. Přinášíme Vám kompletní informace o americkém dolaru,
včetně jeho historie i porovnání s českou korunou

Jaký je momentálně kurz dolaru?

V naší kalkulačce měn si můžete snadno spočítat, kolik českých korun za americký dolar dostanete.

Můžu dolary vyměnit i online?

Naše Směnárna nabízí nejlepší směnné kurzy USD a EUR. Nemusíte na pobočku, vše vyřídíte online.

Kde si můžu dolary vyměnit?

Pokud cestujete do USA, ale i Egypta či Thajska, rádi Vám koruny na dolary vyměníme na pobočce.

Mince a bankovky

Americký dolar má tradičně až do hodnoty 1 dolaru podobu mincí. Ty jsou raženy v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 centů a 1 dolar, přičemž se jeden dolar skládá ze sta centů. Kromě mince s hodnotou 1 cent (měděná) a 1 dolar (některé série jsou zlaté) jsou všechny ostatní mince stříbrné. Dejte pozor na to, že mince mají označení ne číselné, ale textové. Také neplatí, že větší mince má vyšší hodnotu než ta menší.

Dolarové bankovky pak mají hodnotu 1 dolaru, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Ikonické pro dolar je, že byly dlouhá léta všechny tisknuty v odstínech zelené barvy. Od roku 2003 však bankovky mají i barvu – pětidolarovka jde do růžova, desetidolarovka do červena, dvacetidolarovka do zelena, padesátidolarovka do fialova a stodolarovka do modra. Větší bankovky (500, 1 000, 5 000 a 10 000) byly v oběhu do roku 1969, kdy došlo k jejich stažení. Důvodem bylo časté padělání vyšších hodnot bankovek, ale hlavně jejich malé používání. Bankovka s hodnotou 100 000 dolarů byla využívána pouze pro transakční obchody mezi bankami.

Mince i bankovky mají jednotný styl výzdoby. Na lícové straně je vždy zobrazen portrét některého z prezidentů Spojených států, na rubu pak americké architektonické památky jako Lincolnův památník (5 dolarů) nebo Kapitol (50 dolarů). Styl bankovek i mincí je velice konzervativní, svou podobu za dobu své existence změnily jen málo. Postupně se pouze přidávaly ochranné prvky proti zneužití peněz včetně mikrotisku, vodoznaku. vnořeného vlákna a barevně se měnících prvků.

Dolar

Dolar, nebo také dollar, je označení celé řady národních měn. Existuje dolar australský, kanadský, jamajský, tchajwanský a řada dalších. Nejznámější a jako měna rozhodně nejsilnější je ale dolar americký. Znak dolaru je všeobecně známý: $. Do značné míry nahrazuje dnes symbol peněz jako takových. Vznikl překrytím písmen U a S, přičemž spodní oblouček U splynul se spodním obloučkem písmene S.

Zajímavostí pro Čechy pak je, že samotné slovo „dolar“ má své kořeny právě u nás. V 16. století byly v Jáchymově raženy stříbrné tolary, které se rychle rozšířily jako platidlo takřka po celé Evropě. Původ slova dolar tak můžeme odhalit ve zkráceném a zkomoleném výrazu „Joachimsthalers“.

Lidové označení amerického dolaru

Za více než 230 let, kdy jsou dolary v oběhu, se vžila celá řada lidových označení. Již z konce 18. století pochází označení stříbrných mincí slovem „liberty“, neboť byly označeny znakem svobody. Zlaté mince pak měly vyraženy orla, a proto se pro ně vžilo označení „eagle“. Dolarovým bankovkám se lidově přezdívá „buck“ nebo „greenie“. Odvozeno je to od tolik typické zelené barvy amerických dolarů. Můžete se setkat i s dalšími označeními pro drobné, a to quarter (25 centů, čtvrťák), dime (10 centů, desetník) a nickel (5 centů, niklák).

Americký dolar - mince a bankovky

1 cent

1 centu se říká také penny a zobrazuje Abrahama Lincolna a štít Unie. Na rozdíl od ostatních mincí je převážně ze zinku.

5 centů

Na 5centové minci alias nikláku je Thomas Jefferson a jeho rezidence Monticello. Je z mědi a niklu, stejně jako další mince.

10 centů

Na 10centové minci zvané desetník je prezident Franklin D. Roosevelt, olivová a dubová ratolest a také pochodeň.

25 centů

Na 25centovém čtvrťáku je první prezident USA George Washington. Na rubu jsou různé designy, až pět nových za rok.

50 centů

Půldolar nese podobiznu prezidenta Johna F. Kennedyho a také prezidentskou pečeť. Není tak rozšířený.

1 dolar

Dolarová mince se vydává každý rok s novým designem. Na bankovce je pak George Washington.

2 dolary

Na ne tak rozšířené dvoudolarovce je vyzobrazen Thomas Jefferson, z rubu pak sepisování Deklarace nezávislosti.

5 dolarů

Pětidolarovka nese portrét Abrahama Lincolna a z rubu jeho památníku, jež nese jeho jméno – Lincoln Memorial.

10 dolarů

Na desetidolarovce najdete prvního ministra financí Alexandera Hamiltona a budovu ministerstva financí.

20 dolarů

Na dvacetidolarovce je zobrazen prezident Andrew Jackson a oficiální sídlo amerických prezidentů, Bílý Dům.

50 dolarů

Pádesátidolarovka nese portrét prezidenta Ulyssese S. Granta a sídla kongresmanů i senátorů, Kapitolu.

100 dolarů

Na stodolarovce je zobrazen Benjamin Frankin a Independence Hall ve Philadelphii. V ní byla přijala Deklarace nezávislosti.

Americký dolar jako státní měna?

Spojené státy americké nejsou jedinou zemí, pro kterou tento dolar platí jako státní měna. Pro svou ekonomiku si ho jako státní měnu zvolily i země jako Kambodža, Malajsie, Palau nebo Portoriko. I když v takřka dvaceti zemích figuruje americký dolar jako státní měna, je možné s ním zaplatit i v různých turistických destinacích po celém světě.

Vztah dolaru ke koruně

Kurz koruny vůči dolaru byl během tří desetiletí historie české koruny velmi proměnlivý. Nejsilnější byl dolar v roce 1993, kdy jej bylo možné koupit za 43,74 Kč. Naopak nejslabší byl v roce 2008. Tehdy stál jeden dolar 14,45 Kč. V současné době se v lednu 2023 kurz dolaru pohybuje kolem 22 Kč za jeden dolar.

Historie amerického dolaru

Americký dolar, mezinárodně označovaný zkratkou USD, byl zaveden jako státní měna Spojených států amerických 6. 7. 1785. Výnos Mint Act (nebo také Coinage Act), který na dlouhé roky spojil americký dolar s hodnotou stříbra a zlata, pak pochází z roku 1792. Hodnota jednoho dolaru tehdy byla definována jako 371-416 grainů stříbra, deset dolarů pak jako 247-270 grainů zlata. Papírových bankovek se americký dolar dočkal teprve v roce 1861. Ovšem spojení amerického dolaru s hodnotou a ryzostí zlata trvalo ještě více než století až do roku 1969.

Od druhé světové války hrál americký dolar klíčovou roli ve světové ekonomice. Díky tzv. Brettonwoodskému měnovému systému měly cizí vlády dokonce kdykoli možnost směnit dolary přímo za zlato. O toto výsadní postavení přišel dolar v roce 1971. I když poté ještě několik desetiletí měl dolar vazbu na petrolej a ropu, v současné době funguje na mezinárodní finanční scéně systém plovoucího dolaru. Ten už není přímo vázán na zlato.

V oběhu je dnes po celém světě na 800 miliard amerických dolarů, z toho pouhá třetina na území Spojených států. Mnoho států dodnes využívá americké dolary jako variantu ke zlatu při pořizování bankovních rezerv.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5