Co je otevřená hypotéka?

Otevřená hypotéka může mít několik významů, a abychom Vás nemátli, popíšeme je pro jistotu všechny.

Plánujete hypotéku a bylo Vám ze strany banky řečeno, že máte hypotéku již otevřenou? Banka Vás v rámci žádosti prověřila v bankovních a nebankovních registrech a zjistila, že máte již hypotéku u jiné banky. Ze záznamu v registrech je zřejmé, zda se jedná o otevřenou žádost nebo již čerpanou a splácenou hypotéku. V takovém případě se může stát, že nebudete pro novou banku bonitní a bude po Vás vyžadovat potvrzení o odstoupení od žádosti o úvěr či hypotéku u konkurence.

Hypotéka může být otevřená také pro mimořádnou splátku podle zákona o spotřebitelském úvěru, případně podle sjednané služby mimořádných splátek nad rámec řádného splácení hypotéky. Hypotéka může být mimořádnou splátkou zcela splacena.

Dále se může jednat o formu otevřené hypotéky, kterou můžete čerpat nebo splácet po určité období. Takovou hypotéku nazýváme také kontokorentní hypotéka, na našem trhu ji však najdete jen velmi zřídka. Hypotéka funguje jako kontokorentběžného účtu. Podobný efekt může mít i Pružná hypotéka od MONETA Money Bank, která úročí pouze rozdíl mezi vyčerpanou hypotékou a úsporami na účtu až do výše 20 % nesplacené hypotéky.

Za otevřenou považujeme také hypotéku, která může být navýšena na částku původně sjednané jistiny nebo podle aktuálních potřeb klienta. Často se tak děje například u stavby rodinného domu, kde byl překročen položkový rozpočet, nebo při nákladnější rekonstrukci bytové jednotky.

 

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5