Co je LTV u hypotéky?

LTV – poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti – má zásadní vliv na úrokovou sazbu hypotéky. Čím nižší LTV, tím atraktivnější úrok můžete získat.

LTV čili "Loan To Value" je poměr mezi výší hypotečního úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti. Jedná se velmi důležitý údaj, který v podstatě rozhoduje o výši hypotéky, kterou Vám banka může proti zástavě danou nemovitostí nabídnout. Ještě nedávno bylo možné, že klient nemusel na pořízení nemovitosti vydat jedinou vlastní korunu. Jednalo se o stoprocentní hypotéky.

V současné době je u hypoték povolena LTV nejvýše 90 %, to znamená, že klient musí do nákupu nemovitosti vložit alespoň 10 % vlastních prostředků. Pokud se Vám díky úsporám podaří LTV stlačit pod hranici 80 %, bude to pro Vás znamenat atraktivnější úrokovou sazbu hypotéky, a tím i nižší měsíční splátku. V naší hypoteční kalkulačce si můžete spočítat, kolik Vám na hypotéku půjčíme.

Amerických hypoték je LTV zastropováno na 70 % hodnoty nemovitosti. Důvodem je, že americká hypotéka je neúčelová a o použití poskytnutých finančních prostředcích nemusí klient banku vůbec informovat.

 

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5