Co je finanční páka?

Finanční páka, někdy též finanční pákový efekt, je ve světě financí způsobem investování, při kterém investor použije k nákupu aktiv (majetku) nejen vlastní kapitál, ale i kapitál cizí (vypůjčený).

Objem vypůjčeného kapitálu bývá několikanásobně větší než vlastní prostředky, poměr se pohybuje od 1 ku 2 až k 1 ku několika stům. Cílem této operace je zvýšení ziskovosti vlastního kapitálu. Finanční páka může zvýšit jak zisky, tak i případné ztráty. Jedná se tedy o rizikovou operaci.

Příklad pákového efektu
Investor odhaduje, že akcie společnosti XY v brzké době porostou. Momentálně stojí 1 akcie XY 500 Kč. Rozhodne se do nárůstu ceny investovat. Jeho broker nabízí finanční páku 1:20. Ze svých prostředků chce klient investovat 1 000 Kč.

Za normálních okolností by tedy mohl nakoupit jen 2 akcie. Díky finanční páce ale může zakoupit 20x více akcií, tedy v celkové hodnotě 20 000 Kč. Investor tak získá 40 akcií společnosti XY.

Pokud cena akcie XY stoupne např. na 530 Kč/akcie a investor všech 40 akcií prodá, vydělá 1 200 Kč (40 × 30). Bez pákového efektu by jeho zisk činil 60 Kč (2 × 30).

Pokud ale prodejní cena akcie XY klesne např. na 480 Kč a investor je nucen je prodat, prodělá na celé transakci s danou finanční pákou 20x více, tj. za 40 akcií celkem 800 Kč. Z jeho počáteční investice 1 000 Kč mu zbyde 200 korun. Bez pákového efektu by za své 2 akcie přišel o pouhých 40 Kč.

 

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5