Kdo je broker?

Broker neboli makléř je osoba nebo společnost, která zprostředkovává jednotlivým investorům obchodování na finančních trzích. Za to si účtuje poplatky. Činnost brokera je licencována, v ČR vydává licence Česká národní banka.

Jak broker funguje
Pokud chce jednotlivec (investor) obchodovat na finančních trzích, potřebuje k tomu brokera. Pod souhrnné označení finanční trhy patří např. různé druhy burz, nebo síť FOREX (obchodování s cizími měnami).

Makléř nabízí svým klientům různé finanční nástroje. Dá se říci, že s rozsahem nabízených nástrojů roste i kvalita brokera. Mezi tyto nástrojefon patří především:
- Akcie a akciové indexy
- Cizí měny a kryptoměny
- Komodity
- Dluhopisy

Investor si u svého zvoleného brokera otevře obchodní účet, na který přesune určitou sumu peněz. Za ně potom může nakupovat a prodávat všechny finanční nástroje, které jeho broker poskytuje. Z těchto peněz mu také platí smluvenou provizi.

Broker sleduje finanční trhy a vydává různé komentáře (tipy), ze kterých mohou jeho klienti čerpat inspiraci ke svým obchodům. Funkci makléře však nelze chápat tak, že by radil každému klientovi zvlášť.

Pro zadávání obchodních příkazů poskytne broker svým zákazníkům speciální software. Může si ho vyvinout sám, spíš ale použije některou z obecně rozšířených obchodních platforem.

 

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5