Hypotéka

Konec fixace hypotéky. Co dál?

Konec fixace hypotéky nabízí hned několik možností, jak s hypotékou dále naložit. Nezapoměňte tuto záležitost řešit včas, nejlépe už tři měsíce před koncem fixace.

Hypotéka je závazek na dlouhou dobu, většinou i na několik desítek let. Úvěr, který Vám vyhovoval při podpisu smlouvy, nemusí být po několika letech tím nejvýhodnějším na trhu. Z tohoto důvodu se podmínky hypotečního úvěru fixují jen na několik let. V České republice se nejčastěji jedná o dobu jednoho roku, tří nebo pěti let.

Dříve platilo, že bez vysokých poplatků za porušení smlouvy nebylo možné během fixačního období změnit podmínky úvěru. Díky novému zákonu už však nemusíte čekat na konec fixačního období. Stačí se aktivně zajímat o nabídky na finančním trhu. Ve chvíli, kdy některá z nabídek bude lépe vyhovovat Vaším potřebám, můžete se dohodnout na refinancování hypotéky. V takovém případě dnes zaplatíte bance jenom účelně vynaložené náklady, jejichž výše dosahuje jen zlomku dřívějších sankcí za předčasné splacení úvěru.

Co se s hypotékou může stát na konci fixačního období?

Jednoduše řečeno existují tři možné scénáře, které mohou na konci fixačního období nastat:

  • Můžete počkat, až Vás osloví Vaše banka s novou nabídkou úrokové sazby. Toto řešení je pasivní a nemusí se vyplatit. Banka Vám samozřejmě navrhne takové podmínky, které budou vyhovovat především jí.
  • V tuto chvíli existuje možnost, splatit celou dlužnou částku. A to zdarma bez jakýchkoli poplatků! Splatit úvěr ovšem můžete nově i během fixačního období, a uhradit musíte bance pouze zákonem stanovené účelně vynaložené náklady. Proto je dobré se zajímat o nabídky a situaci na finančním trhu, neboť refinancovat hypotéku a předčasně splatit úvěr je možné kdykoli.
  • Rozhodnete se svou hypotéku refinancovat. Jelikož je možné refinancovat úvěr i během fixačního období, vyplatí se zajímat o úrokové sazby a situaci na trhu průběžně po celou dobu trvání úvěru. Rozhodně je dobré oslovit nejen Vaši banku, ale také několik dalších bankovních ústavů. Vytvoříte tak konkurenční prostředí a získáte prostor pro vyjednání těch nejlepších podmínek.

Co můžete získat refinancováním Vaší hypotéky?

Nasnadě je odpověď, že získáte výhodnější úrokovou sazbu. I kdyby tomu tak nebylo, můžete si sjednat s bankou nové podmínky splácení úvěru. Domluvit si můžete např. nižší poplatky nebo změnu měsíční splátky. Zároveň je možné zvýšit sumu, kterou jste si půjčili, nebo si dohodnout novou dobu splatnosti. A samozřejmě také novou délku fixačního období.

Věnujte konci fixačního období pozornost a dobře zvažte, co pro Vás je v dané situaci nejvýhodnější. A pamatujte na to, že je dobré zajímat se o stav úvěru po celou dobu, po kterou máte sjednaný úvěr. Refinancovat svou hypotéku můžete kdykoli, kdy uznáte, že stávají podmínky úvěru Vám již nadále nevyhovují.

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Aktuální produktové podmínky i sazebníky najdete vždy na příslušných stránkách webu. Informace k daním doporučujeme vždy ověřit na stránkách příslušných orgánů státní správy (daňový portál apod.).

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5