Cena platiny a její vývoj
Platina není jen odstínem barvy vlasů, ale především jeden
z nejvzácnějších kovů na světě. Současné využití platiny se soustřeďuje
především do oblasti průmyslu. I když se s ní běžně nesetkáváme,
vyplatí se vědět, jaká je její historie a cena na trhu.
Cena platiny a její vývoj
Platina patří spolu se zlatem a stříbrem k nejčastějším obchodním komoditám v oblasti drahých kovů. Historie platiny ovšem nesahá tak daleko do minulosti. Chemicky byl tento prvek objeven teprve v polovině 18. století. Do té doby byla platina často zaměňována se stříbrem.
V přírodě se platina vyskytuje poměrně vzácně. Většina celosvětové produkce tohoto kovu pochází ze čtyř dolů, z nichž tři se nachází v Jihoafrické republice a jeden v Rusku. Díky své mimořádné odolnosti se kromě šperků používá v moderním průmyslu k výrobě např. katalyzátorů.
Jaká je cena platiny?
Cena platiny není stálá. Ovlivňuje ji především průmyslová poptávka a nabídka, ale také aktuální ekonomická situace a spekulace obchodníků. Přestože se v přírodě platina vyskytuje mnohem vzácněji než zlato, k nákupu za účelem investice a uchování hodnoty je využívána méně často. Běžně se obchoduje v kontraktech po 50 trojských uncí, přičemž jeden gram odpovídá 31,1 g.
Cena platiny doznala v turbulentním roce 2020 velkého vývoje. Po počátečním poklesu došlo k výraznému nárustu nákupní hodnoty.
V první třetině roku 2021 se cena jedné trojské unce pohybovala kolem 1 170 amerických dolarů. Na začátku roku 2022 došlo k mírnému poklesu a následně i nárůstu ceny. Od září 2022 cena platiny rostla a aktuálně v lednu 2023 stojí trojská unce platiny 1 060 USD. Při kurzu 22 korun za dolar to vychází na 745 korun za gram platiny.
Vývoj ceny platiny
Mohlo by Vás zajímat
Jedna apka,
celá banka
Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.