Odhad ceny nemovitosti pro hypotéku – jak na to?

Alfou i omegou hypotéky je odhad ceny příslušné nemovitosti, bez kterého se žádná banka neobejde.

Ke každé nově sjednávané hypotéce je potřeba doložit odhad nemovitosti, kterou budete zajišťovat hypotéku. Jedná se o znalecký posudek o výši zástavní hodnoty dané nemovitosti, který vypracuje smluvní znalec banky. U bytových jednotek existuje možnost, že si banka vyhotoví odhad bytu pomocí tzv. cenové mapy. Tento odhad je pro klienta výhodný především proto, že poplatek za zpracování je výrazně nižší než u klasického odhadu nebo je dokonce nulový. Nespornou výhodou je i rychlejší zpracování odhadu, a díky tomu i celé hypotéky.


Při vyřízení hypotéky v MONETA Money Bank předáte podklady k dané nemovitosti hypotéčnímu bankéři. Dále již nemusíte nic řešit, vše zařídíme za Vás. Stažení Listu vlastnictví z Katastru nemovitostí při sjednání hypotéky zařídíme ZDARMA.


Výsledek odhadu je zpravidla znám do 5 pracovních dní, výjimkou však není delší zpracování. O výsledku odhadu Vás informuje hypotéční bankéř. Pokud se stane, že zástavní hodnota nemovitosti nevyjde podle očekávání, bude nutné vyšší zajištění úvěru nebo další zdroje, kterými se budete podílet na financování.

Pokud odhad nemovitosti nedopadne podle Vašeho očekávání, může to znamenat, že nemovitost je nadhodnocena, a banka Vás tak ochrání před špatnou koupí. Další možností je nedostatek nemovitostí na trhu, což žene ceny vzhůru. Tak či tak, výsledek odhadu je rozhodující pro výpočet úrokové sazby z pohledu LTV.


Při refinancování či výměně starší hypotéky za novou můžete použít původně vyhotovený odhad nemovitosti.