Je lepší hypotéka, nebo půjčka?

Financovat nemovitost můžete oběma způsoby. Vyberte si ten, který je pro Vás výhodnější.

Pokud jste se rozhodli pořídit si nové bydlení, jednoznačnou volbou je hypotéka. Pokud tedy nemovitost není extrémně levná, že by se cenově dostala pod minimum hypotéky, které je 300 tisíc Kč. Hypotéku, respektive úroky z ní zaplacené, můžete využít při odpočtu od základu daně z příjmu fyzických osob. Hypotéku si navíc můžete sjednat na vyšší částku a delší je i doba splácení, nejčastěji 30 let. Protože se jedná o zajištěný úvěr, hypotéka se vyznačuje i daleko atraktivnějšími sazbami.


Půjčkou se naopak řeší situace, kdy nemáte možnost zajistit úvěr zástavním právem k nemovitosti nebo se jedná o malý objem finančních prostředků. Půjčky jsou dostupné pro více klientů a jsou schvalovány daleko rychleji. Doba splácení je obvykle do 10 let. Úrokové sazby mohou být vyšší než u hypoték, na druhou stranu nejsou až tak administrativně náročné. A nemusíte bance dokládat, na co konkrétně peníze použijete.
Jediné, co byste vždy měli zvážit, je riziko předlužení, a nepřecenit své finanční možnosti. To platí jak pro hypotéky, tak půjčky. Orientační splátku hypotéky či půjčky si můžete ověřit na naší online kalkulačce.