Jaká je délka stavebního spoření?

Ukládat finance do stavebního spoření se vyplatí, máte-li nárok na státní podporu, která každoročně činí až 1 000 Kč na osobu. Abyste příspěvek mohli získat, musí Vaše doba stavebního spoření trvat alespoň 6 let. Čerpat naspořené peníze můžete i dříve, o státní podporu ale přijdete.

Minimální délka stavebního spoření je tedy závislá na zákonem stanovené vázací době 6 let, zatímco maximální dobu spoření si určujete Vy sami. V šestiletých intervalech Vás tak čeká rozhodnutí, zda dosud naspořené prostředky začít čerpat, nebo ve spoření pokračovat.


Zvážit je nutné například výši roční investice do stavebního spoření. Ideálně se rovná alespoň 20 000 Kč za rok. Státní podpora totiž není vyplácena fixně, ale dosahuje ročně 5 % z Vámi vložené částky (do maxima 1 000 Kč). Spořit nicméně můžete nejen pravidelně, ale klidně i nárazově. Nárok na podporu získáte až na základě ročního stavu příjmů na účtu.


Výhodou je, že ukončit stavební spoření můžete kdykoli v průběhu jeho trvání, jakmile je nezbytné naspořené peníze využít. Je jen třeba vzít v potaz zmiňované omezení ze strany státu, kdy ukončená spoření před koncem vázací doby ztrácí nárok na státní podporu. Prostředky z účtu jsou v takovém případě při vyplacení poníženy o dosavadní připsanou státní podporu.


Díky volnosti, s jakou prakticky můžete s financemi nakládat, se může vyplatit dobu stavebního spoření protáhnout a peníze v něm zhodnocovat dlouhodobě. Vaše vklady jsou navíc u MONETA Stavební Spořitelny pojištěny do výše 100 000 eur. Především v kontrastu s klasickými spořicími účty tak stavební spoření nabízí zajímavé výnosy, a přitom se stále řadí mezi nejbezpečnější formu investic. Naše nabídka poskytuje jedno z nejvyšších zhodnocení na trhu.