Jak zrušit povinné ručení?

Jestliže Vám nevyhovuje stávající povinné ručení a rádi byste s tím něco udělali, poradíme vám, jak na to.

Ukončit povinné ručení můžete hned z několika důvodů. Jedním z nejčastějších je prodej vozidla nebo jeho likvidace. Zrušit povinné ručení ovšem můžete také v případě, že nejste spokojeni s jeho cenou nebo se službami Vašeho pojistitele. Ať už se rozhodnete ukončit povinné ručení z jakéhokoliv důvodu, je nutné tak učinit písemně. Zrušit povinné ručení však nelze jen tak, ale musíte dodržet zákonem daný postup. Zde jsou nejběžnější možnosti, jak vypovědět smlouvu o povinném ručení.


1. Výpověď smlouvy ke konci pojistnému období
Pojistné období u povinného ručení je zpravidla jeden rok. Na konci tohoto období se smlouvy automaticky obnovují a Vy máte právo právě v tento den smlouvu vypovědět. Jedinou podmínkou pro zrušení povinného ručení je zaslat výpověď minimálně šest týdnů před koncem pojistného období.


2. Výpověď dohodou
Povinné ručení lze ukončit také po dohodě s pojišťovnou.


3. Výpověď do dvou měsíců po uzavření smlouvy
Zrušit povinné ručení můžete bez udání důvodů do dvou měsíců od data uzavření smlouvy.


4. Výpověď z důvodu nové ceny pojistného
Pokud nesouhlasíte se změnou pojistného, máte možnost ukončit povinné ručení do jednoho měsíce od data oznámení změny pojistného. Tento způsob ovšem nelze uplatnit, pokud změna pojistného vychází ze systému bonus/malus.


5. Výpověď do tří měsíců od pojistné události
V případě, že nejste spokojeni se způsobem vyřízení pojistné události pojistitelem, můžete do tří měsíců od data pojistné události vypovědět smlouvu.


6. Výpověď z důvodu změny vlastníka vozidla
Povinné ručení v tomto případě končí dnem zasláním kopie smlouvy o prodeji a písemnou výpovědí povinného ručení pojistiteli.


7. Výpověď z důvodu vyřazení vozidla z evidence
Vozidlo můžete z evidence vyřadit trvale nebo pouze dočasně. V obou případech ovšem musíte pojišťovně společně s výpovědní smlouvou předložit také záznam o trvalém nebo dočasném vyřazení vozidla z evidence.

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5