Jak spořit na důchod?

Pokud mluvíme o zabezpečení na důchod, nejlepší rada je, začít spořit co nejdříve.

Finanční rezervu na důchod byste především neměli řešit na poslední chvíli.

Pokud se tedy rozhodnete spořit, pak by to mělo být pravidelně a dlouhodobě. Čím později začnete, tím více je potřeba peněz odkládat.


Lidé se stále častěji ptají, kolik si mají na důchod naspořit. Odpověď zní: porovnejte si svůj průměrný příjem s částkou, kterou budete dostávat jako důchod. Při platu 25 tisíc korun je čistá mzda asi 19 tisíc korun a důchod 12 tisíc korun. Potřebujete tedy uspořit tolik, abyste dorovnali propad příjmů, který je asi 6 500 korun. Předpokládejme, že v důchodu budete zhruba 20 let, potom potřebujete naspořit zhruba 1,5 milionu korun, abyste mohli důchod prožít relativně spokojeně.


Orientační propočet pro vytvoření finanční rezervy 1 500 000 Kč při odchodu do penze v 65 letech s využitím státních příspěvků vypadá následovně:


od 25 let spoření 700 Kč/měsíčně
od 30 let spoření 1 000 Kč/měsíčně
od 40 let spoření 2 100 Kč/měsíčně
od 55 let spoření 9 200 Kč/měsíčně
od 60 let spoření 22 000 Kč/měsíčně


S tím, jak nejvýhodněji spořit na důchod, Vám může pomoci kvalifikovaný finanční poradce. Dokáže Vám vybrat produkt na míru přesně podle věku, příjmů a doby do důchodu. Navíc dokáže rozdělit prostředky do různých produktů tak, abyste mohli část peněz v případě potřeby vybrat i dříve.