Jak na zhodnocení peněz?

Jestliže máte volné peníze navíc, které na nic momentálně nepotřebujete, je vhodné je nějakým způsobem investovat. Peníze po čase ztrácí svoji hodnotu a je dobré je smysluplnými investicemi chránit minimálně před inflací. Pokud budete investovat chytře, mohou Vám také přinést i nemalý zisk.

Způsoby zhodnocení
Ideální způsob neexistuje. Abyste co nejlépe omezili riziko ztráty peněz, radí odborníci peníze rozdělit (diverzifikovat) a investovat je do několika oblastí. Ty lze rozlišit i časově: krátkodobé (do 2 let), střednědobé (zpravidla 2–6 let) a dlouhodobé investice (7 a více let).

Krátkodobé investice
- Běžný, popř. spořicí účet – nejde o investici v pravém slova smyslu, jedná se spíše o spoření s předem známým výsledkem (úroková sazba), výhodou je možnost peníze kdykoli vybrat a použít, nevýhodou je prakticky nulová výnosnost kryjící obvykle aspoň inflaci
- Termínovaný vklad – varianta ke spořicímu účtu, mívá vyšší výnosnost, za výběr peněz před termínem se však zpravidla platí poplatky
- Krátkodobé státní dluhopisy – nízké riziko, nízký výnos
- Fond peněžního trhu – bez záruky zhodnocení

Střednědobé investice
Podílový fond – mívá větší poplatky, dle expertů jsou výhodné fondy smíšené, tzn. že investují do akcií a dluhopisů
Dluhopisy – státní nebo korporátní
Stavební spoření – záruka státního příspěvku, nižší výnosnost, peníze nelze vybírat až 6 let

Dlouhodobé investice
Akcie – možnost vyšších výnosů a v dlouhodobém horizontu pokrytí inflace
Dlouhodobé dluhopisy
Drahé kovy
Nemovitosti
Doplňkové penzijní spoření

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5