Co je vinkulace?

Pojem vinkulace se vztahuje k pojištění. Vinkulace pojistky znamená, že výnosy z pojistného plnění jsou převedeny na třetí osobu. V případě, že se něco stane s pojištěnou věcí, dostává peníze od pojišťovny ten, na koho je vinkulace napsána (například banka).

Vinkulace se nejlíp vysvětluje na konkrétních příkladech:

Vinkulace u životního pojištění
Tento druh vinkulace je často požadován u úvěrů na velmi vysoké částky, u kterých je dlužník povinen uzavřít rizikové životní pojištění. Případné pojistné plnění je vyplaceno bance, která za něj úvěr doplatí a dědicům předá pouze zbytek pojistného plnění.

Vinkulace u hypotečního úvěru
Při sjednání hypotečního úvěru banka požaduje souhlasit s vinkulací v její prospěch. V případě, že pak dojde k totální škodě na nemovitosti, bude pojistné plnění vyplaceno bance, která jej použije na doplacení hypotéky a majiteli nemovitosti (dlužníkovi) vyplatí pouze to, co z pojistného plnění zbyde.

Vinkulace u havarijního pojištění ve prospěch leasingové společnosti
Pořídíte-li si auto na leasing, je možné, že budete muset uzavřít havarijní pojištění a jeho vinkulaci ve prospěch společnosti, která leasing poskytla. V případě totální škody na autě je pojistné plnění vyplaceno společnosti, která úvěr doplatí a Vám zůstane zbytek.

Každá společnost nebo banka mají jiné podmínky pro vinkulaci a své vlastní dokumenty, které musí klient odsouhlasit.

Žádost o vinkulaci by měla obsahovat následující údaje:
- číslo pojistné smlouvy
- osobní údaje pojistníka
- osobní údaje pojištěného (pokud jsou odlišné od údajů pojistníka)
- určení předmětu, z jehož pojištění je případné pojistné plnění vinkulováno
- ve prospěch koho bude případné pojistné plnění vinkulováno
- číslo úvěrové smlouvy
- podpis pojistníka a pojištěného

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5