Co je variabilní hypotéka?

Variabilní hypotéku možná znáte pod pojmem floatová hypotéka nebo hypotéka s pohyblivou úrokovou sazbou.

Variabilní hypotéka se od klasické hypotéky odlišuje metodou úročení, respektive nastavením úrokové sazby. Úrokové sazba je závislá na sazbách, které vyhlašuje Česká národní banka a mění se podle momentální situace na finančním trhu.

Úroková sazbu u variabilní hypotéky není tedy zafixovaná, ale může se měnit každý měsíc, a to směrem nahoru i dolů. Pokud úroková sazba, ze které banky odvozují úrokovou sazbu u hypoték poklesne, bude to pro Vás znamenat nižší měsíční splátky. Pro běžného klienta je však velmi těžké předvídat dění na finančním trhu, a možná i proto je tento typ hypotéky sjednáván spíše sporadicky.

Pokud dáváte přednost jistotě a pevné měsíční splátce, je pro Vás správnou volbou klasická fixní hypotéka. Ta se řídí klasickým pevným úrokem platným po celé fixační období a Vy máte jistotu, že se splátka hypotéky během něj nezvýší.

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5