Co je floatová hypotéka?

Jedná se o typ hypotečního úvěru s pohyblivou úrokovou sazbou.

Floatové hypotéky jsou odvozeny od slova „float“, což v překladu znamená plovoucí. Na našem trhu je proto známe spíše jako variabilní hypotéky, tedy hypotéky s pohyblivou úrokovou sazbou. Výše této úrokové sazby se mění podle aktuální situace na finančním trhu, která se odvíjí od úrokových sazeb vyhlášených Českou národní bankou. Úroková sazba hypotéky není v tomto případě zafixována, ale může se měnit každý měsíc směrem nahoru i dolů.

Díky variabilnímu čili plovoucímu úroku můžete získat, ale i ztratit. Pokud úroková sazba ČNB, ze které je odvozena konečná úroková sazba hypotéky klesne, budete platit nižší měsíční splátky, a tím přeplatíte na hypotéce méně. A samozřejmě také naopak.

Pro běžného klienta je velmi těžké předvídat situaci na finančním trhu, a proto je tento typ hypotéky sjednáván pouze sporadicky. MONETA Money Bank tento typ nabízí pod názvem Variabilní hypotéka, ale pokud dáváte přednost jistotě pevné měsíční splátky, je pro Vás mnohem lepší volbou klasická fixní hypotéka. Ta se řídí klasickým pevným úrokem platným na celé fixační období a Vy máte jistotu, že se Vám splátka hypotéky během něj nezvýší. Pokud nyní přemýšlíte o Variabilní hypotéce, toto kritérium by mělo pro Vás být to rozhodující.

I u Variabilní hypotéky platí, že poskytnuté prostředky z hypotéky musí směřovat jako investice do nemovitosti. Jedná se tedy o účelovou hypotéku, u které banka sleduje její využití. Doba splatnosti Variabilní hypotéky je maximálně 25 let.

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5