Co je spořitelna?

Spořitelny byly původně městská či okresní banky se zaměřením na spoření, tedy na úročené ukládání menších částek.

Možnost spoření nabízely spořitelny nebo také záložny širokým vrstvám obyvatelstva především od 19. století. Samotné spoření, tedy zapsání vkladu a připisování úroku na vkladní knížku, bylo jednoduchá a všem dobře srozumitelné. Postupem času se rozdíly mezi spořitelnami a záložnami ne jedné straně a obchodními bankami na druhé stále zmenšovaly. Spořitelny se staly součástí bank, které nabízely i další bankovní služby.

Dnes se s pojmem spořitelna můžete setkat především u stavebních spořitelen. To jsou banky, které mají bankovní licenci pouze pro výkon činností, jakými jsou stavební spoření a další činnosti upravené zákonem o stavebním spoření. Další bankovní služby, jako jsou například vedení účtů, platební styk a další, v jejich nabídce obvykle nenajdete. Z pohledu klienta, který potřebuje vést běžný účet, ukládat a vybírat z něj peníze, splácet různé půjčky, hypotéku či nájem, je vhodné najít banku s úplnou bankovní licencí.

 

Stále máte otázky?

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5