Vše, co potřebujete vědět o družstevním bydlení

Forem bydlení je celá řada. Můžete být vlastníkem bytu, bydlet v nájmu nebo se rozhodnout jít cestou družstevního vlastnictví. V čem tkví výhody družstevního bytu, je to vhodná varianta právě pro Vás a na co si dát pozor, než se pro družstvo finálně rozhodnete?

Bytové družstvo je právnickou osobou, která zajišťuje bytové potřeby svých členů, spravuje domy, byty nebo nebytové prostory. Nenechte se ale mást, veškeré právní úpravy bytového družstva nenajdete v občanském zákoníku, kde byste je patrně hledali, ale v zákoně o obchodních korporacích.

Proč jsou družstevní byty tak žádané?

V jejich prospěch hraje hlavně cena na trhu s nemovitostmi se družstevní byty prodávají zpravidla za nižší cenu oproti bytům v osobním vlastnictví. Cena je nižší zhruba o 20 %, což může být pro řadu lidí rozhodujícím faktorem. Samotný převod družstevního bytu na novou osobu je jednodušší, a tím pádem i rychlejší než prodej bytu v osobním vlastnictví. Právě z toho důvodu se družstevní byty těší takové oblibě. Jsou celkově finančně dostupnější pro širší spektrum zájemců. Velmi vyhledávané je družstevní bydlení pro mladé.

S družstevním bytem nekupujete bytovou jednotku, ale členská práva v družstvu

Co je tedy výhodnější, družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví? Tím nejzásadnějším rozdílem je, že v rámci osobního vlastnictví je jediným majitelem bytu jeho vlastník. Když tedy budete kupovat byt v osobním vlastnictví, koupíte si bytovou jednotku jako takovou. Ne tak ale v případě družstevního bytu. Řada lidí, kteří v družstevním bytě bydlí, si to neuvědomuje, ale koupí bytu nekupují bytovou jednotku, ale pouze členská práva v bytovém družstvu. Bydlíte-li v družstevním bytě, máte víc práv než pouhý nájemník, ale také méně práv než majitel bytu v osobním vlastnictví.

Úskalí družstevního bytu: Bez souhlasu s ním nemůžete volně nakládat

S družstevním bytem nelze volně nakládat. Nejde ho pronajmout třetí osobě bez schválení ze strany družstva. Jakoukoli rekonstrukci je třeba předem probrat s družstvem, a pokud Vám jeho členové nedají souhlas, nemůžete s bytem dělat prakticky nic. Je tak klidně možné, že zatímco Vašemu známému družstvo povolí poskytovat byt turistům ke krátkodobému pronájmu, vy budete mít na druhém konci města smůlu, protože Vaše družstvo se rozhodne jinak.

Na co si dát pozor, než se rozhodnete pro družstevní byt?

Předtím než se rozhodnete pro družstevní byt, je dobré vzít v potaz několik skutečností:

  • Nekupujete bytovou jednotku, ale členský podíl v družstvu. Řada lidí si to vůbec neuvědomuje.
  • S bytem nemůžete volně nakládat (zastavit ho, rekonstruovat bez souhlasu družstva, pronajímat třetí osobě bez souhlasu družstva).
  • S bytovou jednotkou se mohou pojit dluhy (informujte se, jak družstvo hospodaří, příp. co splácí).
  • Někdy je možný převod do osobního vlastnictví. O případném převodu se informujte u bytového družstva ještě před samotnou koupí, s advokátem si projděte stanovy a nahlédněte do katastru nemovitostí. Pokud je byt v katastru zapsán, znamená to, že je vymezen jako samostatná jednotka a teoreticky jej lze do osobního vlastnictví za splnění určitých podmínek převést.

Z čeho financovat družstevní byt?

Pamatujte, že bance jím ručit nemůžete až 70 % zájemců o družstevní byty jsou mladé rodiny. Ty většinou nemají dostatek financí na bydlení v osobním vlastnictví. V rámci hypotéky je nutné, abyste měli naspořeno kolem 25 % z kupní ceny nemovitosti. I navdružstevní bydlení si lze vzít hypotéku, ale musíte počítat s různými omezeními. Družstevní byt totiž nemůžete zatížit hypotékou a dát ho do zástavy. Pokud máte i jinou nemovitost, tu pro tyto účely zatížit můžete. Ale existují i další možnosti, jak financovat družstevní bydlení.

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Aktuální produktové podmínky i sazebníky najdete vždy na příslušných stránkách webu. Informace k daním doporučujeme vždy ověřit na stránkách příslušných orgánů státní správy (daňový portál apod.).

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5