Pojištění

Jak zjistit bonus u povinného ručení?

Bonusy, malusy nebo slevy a přirážky. Pojišťovny u Vašeho povinného ručení vždy mluví o způsobu, jakým počítají výslednou

Zjistit bonus u povinného ručení můžete jednoduše z potvrzení o tzv. bezeškodním průběhu, které Vám vystaví Vaše pojišťovna. Informace o délce Vašeho pojištění a počtu Vámi zaviněných nehod získá z České kanceláře pojistitelů, která oba údaje eviduje od roku 2000, a to podle Vašeho rodného čísla nebo identifikačního čísla osoby (IČO).

Čím lépe řídíte, tím méně platíte.

Pojišťovna jednou za každých 12 měsíců Vašeho pojištění sečte jeho délku a odečte od ní postih za každou způsobenou nehodu. Podle výsledku Vám pak na další rok přisoudí určitou procentuální slevu nebo přirážku ke standardní měsíční ceně pojištění.

Řekněme, že povinné ručení máte sjednané už 9 let a zavinili jste jednu drobnou nehodu. Dejme tomu, že Vaše pojišťovna jí přisoudí váhu 28 měsíců. Z Vašich 9 let získáte 108 měsíců a za nehodu ztratíte 28 měsíců. Pro svůj desátý rok pojištění tak dosáhnete na stupeň slevy odpovídající 80 měsícům “bez nehod”.

Každá pojišťovna penalizuje nehody a stanovuje slevy v různém rozsahu.

Zorientovat se v nabízených podmínkách tak může být složitější. Vždy se pohybujete na škále od zvýhodnění po postih. U vyššího počtu nehod či krátké doby pojištění je možné dostat se při výpočtu výsledných měsíců do mínusu a vysloužit si tzv. malus, tedy přirážku k standardní ceně pojištění. Naopak maximální bonus povinné ručení nabízí obvykle těm, kteří se v silničním provozu pohybují bez nehod alespoň 10 let.

Bezeškodní průběh můžete bez problému převádět.

Přestože se povinné ručení sjednává ke konkrétnímu vozu, bonusy k pojistnému se evidují na Vaši osobu. Své výhody za výborné řízení tak neztrácíte, ani když měníte auta nebo samotné pojišťovny.

My v MONETA Money Bank spolupracujeme s Direct pojišťovnou, a. s., která pro spolehlivé řidiče nabízí slevu až 53 %. Její přehledné a srozumitelně podané pojistné podmínky obsahují mimo jiné také výpočtovou tabulku. Zjistěte o nabídce více online nebo navštivte naši pobočku, kde Vám s povinným ručením rádi poradíme.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5