Article main image
Osobní finance

Jak se připravit na důchod?

Důchod od státu byl, je a bude – otázkou ale je jak vysoký. Zabezpečte se na důchod v produktivním věku, abyste si udrželi stejnou životní úroveň.

Kolik si měsíčně ukládat?

Častou cestou k jisté životní úrovni je prosté odkládání si určité částky stranou pravidelně každý měsíc. Čím dříve s tím začnete, tím lépe, protože Vám bude stačit každý měsíc vyčlenit z rozpočtu nižší částku. Zkuste si určit, kolik peněz potřebujete dnes na své výdaje a představte si, jaké budou Vaše výdaje v důchodovém věku. Výsledek pak rozložte do počtu let do odchodu do důchodu.

Například:

Jestli si chcete naspořit 1 000 000 Kč a do důchodu odejít v 65 letech při spoření od 30 let stačí odložit každý měsíc 2 400 korun.

Kam spořit na důchod?

Penzijní spoření

Tzv. „penzijko“ je efektivní cestou k finančně bezstarostnému důchodu. S penzijním spořením získáte státní příspěvek ve výši až 230 korun každý měsíc. Navíc, na penzijní spoření Vám může přispívat i zaměstnavatel a díky penzijnímu spoření můžete Vy, i Váš zaměstnavatel uplatňovat daňové výhody.

Podílové fondy

Zkuste se vydat cestou investic do podílových fondů. Do fondů správci nakupují a spravují velké množství akcií různých institucí. K pořízení takového množství akcií a k jejich správě byste potřebovali nejen profesní znalosti a spoustu času, ale i spoustu peněz. Do podílových fondů můžete investovat už od pár stovek měsíčně. I s opatrnými investicemi můžete ve finále zhodnotit své peníze mnohem víc než pouze spořením.

Co jiné druhy spoření?

Spořicí účet

Spořicí účet je skvělý pro tvorbu finanční rezervy na neočekávané výdaje, která se navíc stále zhodnocuje díky úroku. Využití „spořáku“ pro spoření na důchod je možné, na druhou stranu připravíte se tím o státní příspěvky.

Běžný účet

Běžný účet rozhodně není vhodný pro spoření na důchod. Peníze na něm se nezhodnocují a jsou vystaveny inflaci. Běžný účet je zkrátka určen pro běžné použití a utrácení, nikoliv spoření.

Spoření doma v hotovosti

Asi není potřeba dlouze vysvětlovat, proč takové spoření není výhodné. Nejen, že jsou peníze vystaveny znehodnocení inflací, navíc riskujete poškození nebo odcizení hotovosti.

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Aktuální produktové podmínky i sazebníky najdete vždy na příslušných stránkách webu. Informace k daním doporučujeme vždy ověřit na stránkách příslušných orgánů státní správy (daňový portál apod.).