Pojištění

Osobní data v bezpečí na cestách. Ve kterých zemích si dávat extra pozor?

Cestování je vzrušující dobrodružství, které přináší nové zážitky a možnosti, může s sebou ovšem nést i rizika v oblasti bezpečnosti osobních údajů. V digitální době je ochrana dat a prevence před jejich zneužitím nesmírně důležitá, jejich úroveň se však v jednotlivých zemích významně liší. V některých z nich je toto riziko výrazně vyšší, přičemž se často jedná o oblíbené dovolenkové destinace Čechů. Kde si dát největší pozor?

Co všechno se bere jako osobní údaj?

Ochrana dat před zneužitím je jedním z nejdůležitějších bezpečnostních opatření, která je třeba dodržovat, a to nejen během cestování. Kyberútoky a krádeže identity se totiž mohou přihodit kdykoliv, kdekoliv a komukoliv. Jako osobní údaj se přitom počítá:

 • jméno
 • věk a datum narození
 • adresa
 • telefonní číslo
 • e-mailová adresa
 • hesla
 • fotografie
 • biometrické údaje
 • IP adresa
 • lokační údaje (např. sledování polohy v telefonu)

Investujte do klidné mysli a bezpečnosti
Pojištění cenností, karet, elektroniky a telefonu chrání i Vaše elektronické platby a mobilní bankovnictví před zneužitím a to za pouhých 139 Kč měsíčně.

Zjistit více

Jak je to ve světě

Na světě je celkem 194 států, 66 z nich svým občanům neposkytuje dostatečnou ochranu osobních dat a mnohdy jejich práva na ochranu výrazně omezuje. Nikoho asi nepřekvapí, že mezi těmito zeměmi je Severní Korea, Rusko a Čína, kromě nich se však na tomto seznamu objevuje i většina afrických zemí, včetně turisticky přitažlivého Egypta. Pojďme si přiblížit digitální rizika a jejich řešení v některých těchto oblastech.

Na co si dát pozor v Turecku

Turecko je krásnou zemí spojující Evropu a Asii a je oblíbeným cílem mnoha cestovatelů. Tato země má nicméně své vlastní zákony a zvyklosti v oblasti kyberbezpečnosti a internetové svobody, na které byste měli dávat pozor.

Cestování do Číny

Čína je na tom obdobně jako Turecko, nebezpečí kyberútoků je tam ovšem mnohonásobně vyšší. Ač je zemí s jednou z nejpřísnějších kontrol nad internetem a ochrany dat na světě, lidé si musejí dávat pozor jak na zákony o kyberbezpečnosti, tak i na sledování a cenzury online komunikace. Sběr dat provádějí nejen hackeři, ale v některých případech i vláda.

Cesta do USA

Spojené státy se řadí mezi největší cestovatelské cíle na světě, zároveň však mají přísné zákony o ochraně osobních údajů a sledování elektronické komunikace. I přesto jsou kyberzločiny v USA běžné. Navíc stejně jako čínská vláda i ta americká sbírá o lidech data prostřednictvím biometriky, údajů vyplněných při vstupu do země a internetových nástrojů.

Další nebezpečné země: Rusko, Bělorusko, Egypt, Indie, Brazílie, Thajsko, země Blízkého východu (např. Spojené arabské emiráty).

Hrozby, na které můžete na cestách narazit

Aby se turisté chránili před krádeží osobních dat, měli by dodržovat osvědčené postupy pro kyberbezpečnost, jako je používání silných hesel, dvoufázového ověření, šifrování dat a omezení používání veřejných wi-fi sítí. Je také důležité být obezřetný při komunikaci a sdílení osobních údajů a zabezpečit svá zařízení proti fyzickým ztrátám nebo krádežím. Podvodníci mohou využít různé metody k tomu, aby okradli (nejen) turisty o jejich osobní data. Co mezi ně patří?

 • Falešné wi-fi sítě: Kyberkriminálníci mohou vytvářet falešné wi-fi sítě, které vypadají jako veřejné wi-fi na místech, jako jsou letiště, kavárny nebo hotely. Turisté, kteří se připojí k těmto falešným sítím, mohou být vystaveni neoprávněnému sběru dat.
 • Phishing: Rozesílání podvodných e-mailů, zpráv nebo odkazů na webové stránky, které vypadají jako legitimní komunikace od bank, vládních úřadů nebo dalších společností, je běžným kyberzločinem po celém světě. Lidé, kteří na ně kliknou a zadají své citlivé informace, se mohou stát oběťmi krádeže identity.
 • Sledování online aktivit: Zkušení hackeři mohou sledovat online aktivity turistů a pokusit se získat přístup k jejich citlivým údajům, například k heslům k bankovním účtům nebo sociálním médiím. Takové aktivity sledují i některé e-shopy a internetové stránky prostřednictvím souborů cookies, k takovému sledování ovšem dává souhlas člověk sám. V závislosti na tom se později automaticky přizpůsobují zobrazované reklamy a obsah na internetu.
 • Kapesní krádeže: Fyzická kapesní krádež je asi nejběžnějším rizikem. Ztráta mobilního telefonu, notebooku nebo platební karty představuje ohromné nebezpečí pro Vaše osobní nebo firemní údaje.
 • Nechráněná veřejná wi-fi: Wi-fi nemusí být jen falešná, aby představovala nebezpečí pro osobní data. Používání nezabezpečených veřejných sítí může zločincům umožnit sledovat komunikaci a získávat citlivé informace.
 • Podvody v turistických destinacích: V některých turistických destinacích se mohou objevovat podvody, kdy se kriminálníci vydávají za turistické průvodce nebo nabízejí falešné služby. Turisté mohou být nuceni poskytnout osobní údaje při rezervacích nebo platbách, které jsou následně zneužity.

Co pomůže?

 • Používat VPN: Virtuální privátní síť (VPN) může pomoci chránit Vaše online aktivity a umožnit přístup ke zablokovaným webovým stránkám. V některých zemích je řada oblíbených sociálních sítí a webových služeb blokována, VPN proto může být užitečným nástrojem.
 • Obezřetnost: Buďte opatrní s tímohledně toho, jaké které osobní údaje sdílíte online a na veřejných wi-fi sítích. Aby byla Vaše data v bezpečí, používejte šifrování a dvoufázové ověření pro své účty.
 • Bezpečný přístup: Pro své účty používejte silná hesla a dvoufázová ověření a dbejte na to, aby byla Vaše komunikace šifrovaná. Vyvarujte se veřejným veřejných wi-fi sítím a pro ochranu svých dat používejte i VPN.
 • Respektování právních předpisů: Počítejte s tím, že například ve Spojených státech nebo Číně budou Vaše online aktivity sledovány a regulovány. Dbejte na to, aby byly v souladu s místními zákony.
 • Antivirový software: Nezapomeňte si také stáhnout komplexní antivirový software, nejlépe takový, který ochrání i Vaši IP adresu a zablokuje nebezpečné stránky, aplikace a jiný internetový obsah.

Cestování může být nezapomenutelným zážitkem, zároveň však přináší výrazná rizika v oblasti ochrany osobních údajů. Bez ohledu na to, kam se vydáte, abyste si mohli užít bezpečnou a bezstarostnou cestu, je důležité mít se na pozoru a dodržovat osvědčené postupy pro ochranu dat. Sledování zpráv a aktuálních informací týkajících se kyberbezpečnosti v cílové zemi je pro udržení Vašich dat v bezpečí klíčové.

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Aktuální produktové podmínky i sazebníky najdete vždy na příslušných stránkách webu. Informace k daním doporučujeme vždy ověřit na stránkách příslušných orgánů státní správy (daňový portál apod.).

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 hodnocení klienty 4,8/5