Velké svatby jsou i za cenu půjčky stále „in“

6. 8. 2008
MONETA Money Bank

V USA může svatba „spolknout“ až 1, 5 milionu korun

Datum 8. 8. 2008 je pro svou magičnost nejen zahajovacím dnem letošních olympijských her, ale také svatebním dnem rekordního počtu párů po celém světě. Přestože se nejedná o levnou záležitost, trendem stále zůstávají velké svatby pro 100 až 150 hostů. Obvyklá suma nutná k pokrytí takové události se pohybuje v rozmezí 15 tisíc - 20 tisíc eur, v přepočtu tedy 360 tisíc až půl milionu korun. V Austrálii či některých oblastech Spojených států však může svatba v přepočtu stát až 1,5 milionu korun. I úsporní lidé většinou nechtějí na jednom z nejvýznamnějších dní svého života šetřit a jsou ochotni si na svatbu půjčit i několik set tisíc. Ukázala to anketa společnosti GE Money realizovaná v červenci v 16 zemích světa.

Příprava na vstup do manželství je v mnoha zemích podobná. Páry obvykle zvou přes 100 hostů. Náklady se v přepočtu pohybují v rozmezí od 360 tisíc do půl milionu korun. Levněji se svatby chystají převážně ve východní Evropě či jihovýchodní Asii. Například v Rumunsku či Chorvatsku je obvyklé, že svatba stojí „jen“ kolem 240 tisíc korun (tedy 10 tisíc eur). Nejnižší svatební náklady v Evropě přitom přiznávají v Polsku. Poláky průměrná svatba stojí méně než 200 tisíc korun (25 tisíc PLN). V Indii, Malajsii, Koreji či Číně se potom ceny svateb pohybují v přepočtu okolo 100 tisíc korun, ale v movitějších rodinách se i v těchto zemích mohou vyšplhat až na půl milionu korun.

V loňském roce byl rekordní počet sňatků uzavřen 7. 7., letos se očekává stejný nápor zítra, tedy 8. 8. Anketou jsme chtěli zjistit, jak vypadají svatební trendy po celém světě. Ukázalo se, že se svatby se napříč kontinenty moc neliší - ani v počtu zvaných hostů, ani podle průměrné ceny. Existují však výjimky. Svatba v Austrálii či USA může v přepočtu stát až 1,5 milionu korun! Je však nutno dodat, že například pro australské novomanžele tato částka představuje necelé čtyři průměrné platy,“ komentuje anketu Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money.

Celosvětově se také rozšiřuje trend, kdy náklady na svatbu společně hradí snoubenci se svými rodiči. Jen v několika zemích nese svatební náklady rodina pouze jednoho z novomanželů. Rodiny nevěst stále platí svatby v Indii, rodiny ženichů pak v Číně, Turecku či v tradičnějších částech Rumunska. V Albánii jsou oddělené hostiny pro rodiny ženicha a nevěsty a každá strana si platí svou část nákladů.

Z ankety společnosti GE Money také vyplynulo, že půjčky na svatební výdaje pomalu nacházejí v některých zemích své místo. Zadlužit jsou v takových případech ochotni především západoevropané a Američané. Ti si nejčastěji půjčují od rodiny a přátel. Ve východní Evropě, Číně, Indii, Turecku, ale třeba i Švédsku si lidé raději půjčí od banky. V těchto zemích také novomanželé často dostávají svatebním darem peníze, ze kterých jsou potom schopni půjčku splatit. Existují však státy, kde si novomanželé stále odmítají peníze na svatbu půjčit a raději uspořádají menší obřad, na který jim postačí vlastní úspory. Jedná se například o Německo, Koreu či Malajsii.

Anketa proběhla v Albánii, Belgii, Chorvatsku, Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Švédsku, Velké Británii, Austrálii, Číně, Indii, Koreji, Malajsii, Turecku a USA.


Markéta Dvořáčková
tisková mluvčí GE Money

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

hodnocení klienty 4,8/5 ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 VISA logo