Desatero bezpečného nakupování na internetu – aneb jak se při nákupu přes e-shop nespálit

Nákupy na e-shopech se staly běžnou součástí našeho života. Internetových obchodů je navíc čím dál tím víc - českých i zahraničních. Jak poznat důvěryhodného prodejce, bezpečně nakoupit a nespálit se? Abyste mohli nakupovat na internetu bez obav, sepsali jsme pár doporučení.

1. Název e-shopu by měl tematicky odpovídat prodávanému zboží. Podvodníci totiž často skupují staré weby. Nesoulad názvu s tím, co e-shop nabízí, by Vás proto měl varovat. Pokud tedy narazíte na web, který nepatří mezi Vámi prověřené obchody, buďte obezřetní. Například když e-shop pujcovnanaradi.cz prodává obuv, mějte se na pozoru.

2. Nakupujte u dlouhodobě fungujících obchodníků. Podvodné e-shopy jsou využívány především k získání údajů o Vaší kartě – proto podvodné e-shopy zpravidla dlouho nevydrží.

3. Pokud jsou na e-shopu podezřelé a krkolomné texty, zpozorněte. Podvodníci si se správným slovosledem a gramatikou hlavu nelámou. Varovat by Vás měl i častý výskyt nepřeloženého či strojově přeloženého textu v popisu zboží.

4. Projděte si recenze na vybraného obchodníka (např. na webu heureka.cz nebo na zbozi.cz). Zde lze vysledovat, jak prodejce se svými zákazníky komunikuje, jaká byla kvalita dodaného zboží nebo jak probíhalo reklamační řízení.

5. Cena zboží musí dávat smysl. Pokud má e-shop oproti konkurenci výrazně nižší ceny, můžete se klidně dočkat neoriginálního zboží. Dávejte také pozor na to, v jaké měně je cena uvedena. Cena udaná v Kč a vyčíslená do posledního haléře prozrazuje automatický převod do zahraniční měny. Když například zahraniční e-shop, který evidentně česky „moc neumí“, nabízí slevu 90 % na poslední dva kusy zboží, je to krajně podezřelé,

6. Pokud je to možné, nakupujte u českých či slovenských obchodníků. Stránky v češtině jsou přehlednější a zároveň jakékoli informace o tuzemských obchodnících dohledáte snáz.

7. Před zadáním Vašich údajů se ujistěte, že je web zabezpečený (v adresním řádku prohlížeče musí být před názvem webu „https“ a ikonka zámečku. U nezabezpečených webů se může také objevit hláška „not secure“). Na nezabezpečeném webu nikdy nezadávejte údaje o své platební kartě!

8. Snadno dostupné a srozumitelné obchodní podmínky jsou dobrou vizitkou každého prodejce. Není to moc záživné čtení, ale před zaplacením košíku je vždycky lepší si je prostudovat. Vyvarujete se tak nedorozumění souvisejících s reklamací zboží, dodacími lhůtami či poplatky za dodatečný servis. A při předplacení mediálních služeb právě v obchodních podmínkách najdete, zda se předplatné služby automaticky obnovuje, případně jak můžete odběr zrušit.

9. Seznam známých rizikových e-shopů vede Česká obchodní inspekce na adrese https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/. Existuje i seznam poctivých e-shopů, a to na webu dTestu https://www.dtest.cz/eshopy.

10. Prevence je klíčová. S nákupem nespěchejte a věnujte pár minut kontrole věrohodnosti e-shopu. Můžete tak předejít ztrátě peněz i starostem s blokací a zařizováním nové platební karty. Internetové platby doporučujeme zapnout vždy pouze pro provedení konkrétního nákupu a potom je zase vypnout. Pokud jste už platbu provedli a máte pochybnosti, zavolejte nám na 224 446 667.