Češi už nežijí z ruky do huby

Optimismem však nehýří

Češi už nečekají na mzdu jak na smilování. Pouze třetina lidí v zemi totiž přiznává, že žije od výplaty k výplatě. Mnohem hůře jsou na tom podle vlastního hodnocení Poláci, Lotyši, Rumuni, Maďaři a Rusové. Výraznou závislost na každoměsíčním výplatním cyklu v těchto zemích deklaruje v průměru šest z deseti lidí. Vyplynulo to z průzkumu GE Money Bank, který se letos v létě uskutečnil ve výše uvedených zemích.


„Hrubý domácí produkt na osobu je v České republice nejvyšší ze sledovaných zemí, což vypovídá o naší životní úrovni a koresponduje s faktem, že „pouze“ třetina Čechů žije od výplaty k výplatě. V ostatních zkoumaných zemích je to v průměru 60 % obyvatel,“
uvedla Monika Kubovcová, ředitelka produktů retailového bankovnictví GE Money Bank.

Optimismem nehýříme

Přestože se Čechům v porovnání s ostatními zeměmi žije nejlépe, optimismem nehýří. Přibližně 40 % české populace uvádí, že se jim před třemi lety vedlo hůře než dnes. Každý čtvrtý říká, že je na tom nyní hůře než před třemi lety. Nejpesimističtější je starší generace. Pouze pětina lidí starších 50 let věří, že se jim za tři roky povede lépe než dnes. V generaci mladších do 39 let si to naopak myslí téměř dvě třetiny obyvatel.

V souvislosti se svou finanční situací se třetina Čechů také obává ztráty zaměstnání a další třetina toho, že nebude schopna splácet své dluhy. Největší nejistotu spojenou se ztrátou zaměstnání ale pociťují Rusové, kde se toho obává téměř každý druhý občan.

Co Čech to běžný účet

Češi rovněž patří v rámci sledovaných zemí mezi nejpokročilejší národ, co se využívání bankovních produktů týče. Téměř 9 z 10 dospělých obyvatel ČR využívá pro hospodaření s penězi běžný účet. Ten jsme si v průměru založili ve 24 letech. Naproti tomu například v Rusku používá tento produkt jen 40 % populace. V Česku se také mnohem více než v ostatních zemích využívá internetové bankovnictví, prostřednictvím něhož nejčastěji kontrolujeme své výdaje. Například v Rusku a Rumunsku si lidé stále ještě potrpí na rukou psanou rodinnou účetní knihu, do které zaznamenávají všechny své náklady.

„Stále více Čechů dává přednost kontrole svého rozpočtu prostřednictvím internetového bankovnictví. Dokládá to i fakt, že jsme letos v květnu uvedli na trh unikátní nástroj pro efektivní řízení osobního rozpočtu - Money Manager. Od té doby tuto aplikaci využilo již přes 50 tisíc našich klientů,“
uvedla Monika Kubovcová.

Češi rovněž patří v rámci sledovaného regionu mezi nejaktivnější uživatele platebních karet. Například kreditní kartou platí za nákupy každý pátý Čech, ale jen mizivé procento Poláků, Rumunů nebo Rusů. Naproti tomu Lotyši využívají debetní kartu k placení ze všech národů nejvíce. V obchodech takto platí zhruba každý druhý obyvatel Lotyšska, zatímco v ČR jsou to jen čtyři z deseti Čechů. V Rusku debetní platební kartu využívá jen 5 procent obyvatelstva.


Exkluzivní průzkum GE Money Bank
proběhl letos v srpnu mezi respondenty v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Lotyšsku a Rusku, na representativním vzorku dospělé populace jednotlivých zemí. Průzkum pro GE Money provedla společnost TNS AISA.


Markéta Dvořáčková,
tisková mluvčí GE Money Bank