Češi si půjčky oblíbili, většinou si půjčují znovu

  • Z průzkumu GE Money Bank vyplývá, že 92 % Čechů si peníze půjčuje opakovaně.
  • Druhá půjčka přichází ve většině případů do dvou let od půjčky první. U každého desátého Čecha je doba mezi první a druhou půjčkou dokonce kratší než půl roku.
  • Tři čtvrtiny Čechů mají zájem o půjčku, kde by mohli znovu čerpat již splacenou část.
  • GE Money Bank jako první na trhu nabízí revoluční spotřebitelský úvěr Expres Plus s rezervou, který klientům umožňuje půjčovat si opakovaně bez opětovného schvalování.

Opakované půjčování je v Česku stále běžnější, do tří let od první půjčky si 4 z 5 Čechů půjčují znovu. V posledních 10 letech si 13 % lidí půjčilo dokonce již pětkrát. Nejčastěji přitom s žádostí o další půjčku zavítají do banky. Průzkum provedla GE Money Bank v březnu 2015.

Muži si půjčují od kamarádů, ženy od partnerů

Tři čtvrtiny lidí v průzkumu GE Money Bank si druhou půjčku vzaly formou úvěru nebo kreditní karty. Výjimkou mezi Čechy není ani půjčování si v rodině či u známých, peníze si tak půjčuje každý desátý Čech. Nejčastěji (40 %) se jedná o rodiče. Pětina mužů žádá o peníze také svého blízkého kamaráda, naopak stejně velká část žen chodí s prosbou o peníze za svým partnerem. V případě revolvingového spotřebitelského úvěru Expres Plus od GE Money Bank by se přitom opětovnému žádání o půjčení peněz zcela vyhnuli.

Druhá půjčka obvykle nepřevyšuje první

Průzkum ukázal, že klienti po vyčerpání první půjčky potřebovali většinou už jen menší, dodatečný finanční obnos. Většina druhých půjček byla menší nebo stejně velká jako půjčka první. Jen ve třetině případů převýšila druhá půjčka tu první. V případě rekonstrukcí nebo zařizování nového bytu ve 40 % případů druhá půjčka dosáhla maximálně jedné čtvrtiny té původní. Přesně takovou finanční rezervu nabízí splátkový spotřebitelský revolvingový úvěr Expres Plus. Klienti, kteří tuto novinku na českém bankovním trhu využijí, mohou rovnou při žádosti o úvěr získat rezervu ve výši až 25 %, kterou mohou kdykoliv využít. Například k půjčce 80 tisíc korun je tak možné požádat o rezervu až 20 tisíc korun.

Češi si půjčky oblíbili, většinou si půjčují znovu

Čechům se nedaří správně odhadnout náklady

Aktuální data také potvrzují, že řada nákladů se v okamžiku, když Češi o půjčku žádají, dá odhadnout jen těžko a snadno může dojít k nenadálým výdajům. V polovině případů byla důvodem opakované půjčky skutečnost, že první nakonec nepokryla všechny plánované náklady. Například při rekonstrukci či zařizování bydlení překročilo plánovaný rozpočet 60 % dotazovaných. V případě servisu auta se do plánovaného rozpočtu alespoň občas nevešly dvě třetiny lidí. Mezi další důvody, proč si lidé půjčují znovu, patří například stěhování, porucha auta a výjimečně i rozvod nebo navýšení alimentů.

Úvěr Expres Plus: nezáleží, na co si klienti půjčují

Pro všechny tyto situace má revolvingový spotřebitelský úvěr Expres Plus kromě rezervy další výhodu. Klienti jej totiž mohou čerpat opakovaně, takže si mohou kdykoliv půjčit znovu již splacenou část úvěru bez dalšího schvalování. „Expres Plus je ideální řešení pro každého, kdo očekává větší výdaje, ale při podpisu smlouvy nedokáže odhadnout jejich přesnou výši. Stejně tak se skvěle hodí v situacích, kdy si lidé vezmou půjčku a objeví se nečekané další výdaje,“ říká Josef Libertín z GE Money Bank.

Díky Expres Plus se tak klienti GE Money Bank zcela vyhnou opětovnému procesu schvalování a mohou bez zdlouhavé administrativy znovu čerpat již splacenou část půjčky. Tři čtvrtiny Čechů by podle průzkumu GE Money Bank měly o takovou půjčku zájem.

Jak Expres Plus čerpat?

První čerpání půjčky Expres Plus je stejné jako u jiných půjček GE Money Bank, tedy převodem peněz na účet klienta. Další čerpání mohou zákazníci provést nejen na pobočce, ale také po pár kliknutích v Internet Bance nebo Telefon Bance. Expres Plus jako vůbec první bankovní spotřebitelská splátková půjčka v Česku umožňuje zákazníkům také výběr peněz z bankomatů a přímé platby u obchodníků a na internetu. To vše díky Kartě k Expres Plus, první kartě k úvěrovému účtu na českém bankovním trhu. Na rozdíl od debetní karty klient čerpá peníze přímo z úvěru. Platí v ČR i v zahraničí a na rozdíl od kreditní karty je určená zejména k větším nákupům. Výběr z bankomatu i platba kartou jsou zpoplatněny 89 Kč.

Milada Franek,

tisková mluvčí GE Money Bank


 

V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Milada Franek, mobil: +420 606 661 304, tel.: +420 224 446 011, e-mail: milada.franek@ge.com

Lucie Policarová, mobil +420 724 557 221, tel: +420 224 442 389, e-mail: lucie.policarova@ge.com

 

Ogilvy Public Relations

Milan Kříž, tel.: 221 998 237, 602 266 316, e-mail: milan.kriz@ogilvy.com

Libor Procházka, tel.: 221 998 267, 725 385 869, e-mail: libor.prochazka@ogilvy.com

Miroslava Jozová, tel.: 221 998 213, 603 280 825, e-mail: miroslava.jozova@ogilvy.com

 

nebo Servis pro media na www.gemoney.cz