Postup prodeje bytu nebo domu s hypotékou

Prodej bytu nebo nemovitosti s hypotékou není žádný problém. Aspoň u MONETA Money Bank.

Splácíte hypotéku na byt nebo dům a po pár letech se musíte kvůli okolnostem přestěhovat? Ať už se Vám narodilo dítě nebo právě procházíte rozvodem nepropadejte panice, i Vaše situace má řešení. Své bydlení můžete vyměnit za větší, či menší a nemusí to být až tak složité jak se na první pohled může zdát.


Co je potřeba vědět o prodeji bytu nebo domu s hypotékou

Na Vaši nemovitost se váže zástavní právo, které omezuje vlastníka v nakládání s nemovitostí a je vázáno na banku, u které je hypotéka sjednána. Banka zástavu zruší až ve chvíli, kdy je splacena celá částka úvěru. Pokud plánujete prodej bytu zatíženého hypotékou, Vaše první cesta tedy povede do banky. Od té potřebujete získat souhlas s prodejem nemovitosti a celkovou výši zůstatku úvěru.


Možnosti prodeje nemovitosti zatíženou hypotečním úvěrem:


Splacení hypotéky běžným způsobem

První možností je umořit zbývající část dlužné částky. Můžete využít menší úvěr, vlastní finanční prostředky nebo navýšit novou hypoteční smlouvu o výši doplatku starého úvěru. Tuto možnost využívají klienti, kteří na nový byt nebo dům čerpají novou hypotéku. V případě předčasného splacení hypotéky však musíte počítat s pokutou od banky, která ovšem není pravidlem (záleží na smluvených podmínkách).


Sankci se můžete vyhnout, pokud prodej načasujete na konec fixačního období. V případě nových hypoték, sjednaných po 1. 12. 2016 podle nového zákona o spotřebitelském úvěru bude sankce za předčasné splacení definována jako maximálně 1 % z výše vyčerpané hypotéky se stropem 50 tis. Kč.


Prodat nemovitost i s hypotékou

V tomto případě je důležité, aby s prodejem souhlasil kupující, prodávající i banka. Ta si musí ověřit, zda je kupující dostatečně bonitním klientem. Pokud banka i kupující souhlasí, máte vyhráno.


Další možností je odečtení stávající výše hypotéky z kupní ceny nemovitosti. Část kupní ceny, která zůstane, je vhodné uložit v advokátní úschově nebo u notáře. Po příslušných zápisech v katastru nemovitostí je pak částka vyplacena prodávajícímu.


Refinancování stávající hypotéky

Bohužel ne všechny banky umožňují převzetí stávající hypotéky a raději poskytnou kupujícímu hypotéku novou. Může se stát i to, že banka vyhodnotí kupujícího jako nedostatečně bonitního nebo se kupujícímu nebudou líbit podmínky Vašeho hypotečního úvěru. Výhodou této volby je, že kupující může získat mnohem výhodnější podmínky a nižší úrok.


Daň z prodeje nemovitosti

Daň z převodu nemovitosti platí vždy kupující. Tato hodnota je bez jakýchkoliv výjimek 4 % hodnoty nemovitosti. Daňové přiznání, je potřeba podat do konce třetího měsíce po zápisu nového vlastníka.