Postup prodeje bytu nebo domu s hypotékou
Splácíte hypotéku na byt nebo dům a po pár letech se musíte kvůli okolnostem přestěhovat? Ať už se Vám narodilo dítě nebo právě procházíte rozvodem nepropadejte panice, i Vaše situace má řešení. Své bydlení můžete vyměnit za větší či menší a nemusí to být až tak složité, jak se na první pohled může zdát.
Co je potřeba vědět o prodeji bytu nebo domu s hypotékou
Na Vaši nemovitost se váže zástavní právo, které omezuje vlastníka v nakládání s nemovitostí a je vázáno na banku, u které je hypotéka sjednána. Banka zástavu zruší až ve chvíli, kdy je splacena celá částka úvěru. Pokud plánujete prodej bytu zatíženého hypotékou, Vaše první cesta tedy povede do banky. Od té potřebujete získat souhlas s prodejem nemovitosti a celkovou výši zůstatku úvěru.
Možnosti prodeje nemovitosti zatíženou hypotečním úvěrem:
Splacení hypotéky běžným způsobem
První možností je umořit zbývající část dlužné částky. Můžete využít menší úvěr, vlastní finanční prostředky nebo navýšit novou hypoteční smlouvu o výši doplatku starého úvěru. Tuto možnost využívají klienti, kteří na nový byt nebo dům čerpají novou hypotéku. V případě předčasného splacení hypotéky však musíte počítat s pokutou od banky, která ovšem není pravidlem (záleží na smluvených podmínkách). Sankci se můžete vyhnout, pokud prodej načasujete na konec fixačního období.
Další možností je odečtení stávající výše hypotéky z kupní ceny nemovitosti. Část kupní ceny, která zůstane, je vhodné uložit v advokátní úschově nebo u notáře. Po příslušných zápisech v katastru nemovitostí je pak částka vyplacena prodávajícímu.
Refinancování stávající hypotéky
Kupující řeší situaci žádostí o novou hypotéku, může tak získat nové podmínky hypotéky a aktuální úrok.
Stále máte otázky?
Jedna apka,
celá banka
Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.